WZW - wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby. Wyróżnia się sześć rodzajów WZW każdy rodzaj oznacza się  kolejną literą alfabetu, te z kolei są zależne od nazwy rodzaju wirusa, który wywołuje zapalenie.
Inną nazwą wirusowego zapalenia wątroby jest żółtaczka. Pochodzi ona od jednego z objawów, jakim jest żółty kolor skóry. Objaw ten jednak nie jest charakterystyczny dla każdego typu WZW.

Rodzaje WZW – charakterystyka, objawy, drogi zakażenia

wirusowe zapalnie wątroby typu A – chorobę powoduję wirus HAV z rodziny Picornaviridae. Dostaje się do organizmu przez drogę pokarmową na przykład w wyniku spożycia zakażonych produktów. Objawami są: utrata sił, senność, gorączka, bóle w okolicy wątroby.

wirusowe zapalenie wątroby typu B - spowodowane jest zakażeniem wirusem HBV z rodziny Hepadnaviridae. Objawami są: zapalenie wątroby, utrata apetytu, gorączka, ciemne zabarwienie moczu, żółtaczka. W przypadku chorowania przewlekłego na ten typ WZW może dojść do marskości wątroby. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi, często w szpitalach;

wirusowe zapalenie wątroby typu C – do zachorowania dochodzi przez zakażenie wirusem HCV z rodziny Flaviviridae. Przebieg choroby jest bezobjawowy jednak chorowanie przewlekłe prowadzi do marskości wątroby lub niewydolności tego narządu. Do zakażeń dochodzi wśród osób używających niewyjałowionego sprzętu medycznego na przykład podczas transfuzji krwi.

Diagnostyka WZW

Stosuje się szereg różnych testów biochemicznych czułych na wykrycie wirusa WZW. Mogą to być następujące testy: test immunoenzymatyczny ELISA, test Western blot lub powielenie materiału genetycznego wirusa za pomocą techniki PCR. Ponadto wykonuje się badania krwi oraz próby wątrobowe. Wyniki daje również biopsja wątroby, która pozwala określić stopień uszkodzenia tkanki.

Jak zapobiec zarażeniu?

Aby uchronić się przed zachorowaniem należy wykonywać szczepienia ochronne. W Polsce szczepienia na WZW typu B są obowiązkowe, jednak zaleca się także szczepienia przed zabiegami chirurgicznymi. Należy również wstrzymać się od użytkowania sprzętu medycznego w sytuacji kiedy nie mamy pewności czy jest on sterylny, dotyczy to głównie salonów kosmetycznych oraz salonów tatuaży.

Mikroskopowy obraz wirusa HBV Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C
Mikroskopowy obraz wirusa HBV

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02