Metoda łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR)

Łańcuchowa reakcja polimerazy, PCR to technika polegająca na powielaniu konkretnego odcinka DNA  o długości od kilku do kilkuset tysięcy nukleotydów, przy użyciu polimerazy DNA. Odkrywcą tej metody jest Kary Mullis, który w roku 1993 otrzymał Nagrodę Nobla. PCR jest procesem, który zachodzi zwykle w cyklach, liczba cykli waha się od 20-30.

Etapy PCR

Każdy cykl składa z trzech etapów, które przebiegają w różnych temperaturach:

1. Denaturacja DNA  95°C,
2. Przyłączanie starterów 45-60°C
3. Synteza komplementarnej nici DNA 72°C.

Cały proces wykonywany jest w urządzeniu zwanym termocyklerem, który służy do sterowania temperaturą, dzięki niemu próbki znajdujące się w termobloku na przemian są podgrzewane i oziębiane.
Podczas kolejnych cykli PCR, liczba produktu wzrasta wykładniczo, oznacza to, że powstaje 2 do potęgi n produktów, gdzie n określa liczbę cykli.
W związku z tym, że niektóre etapy PCR przebiegają w wysokiej temperaturze, do ich przeprowadzenia stosuje się termostabilne polimerazy DNA, pozyskane od bakterii żyjących w gorących źródłach np. polimerazę Taq występującą u bakterii Thermus aquaticus.

Wady i zalety metody PCR

Zaletami tej metody są: szybkość jej wykonania oraz niskie koszty. Ponadto umożliwia powielenie bardzo małej ilości DNA.
Wadą jest łatwe zaniczyszczenie próbek obcym DNA oraz ograniczona długość powielanych fragmentów do 10 tysięcy par zasad.

Zastosowania metody PCR

Metoda ta znajduje wiele zastosowań w życiu codziennym, są nimi: ustalanie ojcostwa, diagnostyka chorób dziedzicznych czy identyfikacja osób zaginionych.

Termocykler stosowany do metody PCR
Termocykler stosowany do metody PCRPolecamy również:

 • Enzymy restrykcyjne – definicja, zastosowanie

  Enzymy restrykcyjne inaczej zwane restryktazami są to endonukleazy, które naturalnie obecne są w komórkach bakterii. Ich zadaniem jest ochrona komórki gospodarza przed wniknięciem obcego DNA np. bakteriofagów. Mają one bowiem zdolność przecinania cząsteczek DNA w obszarach... Więcej »

 • Klonowanie DNA – definicja, etapy, zastosowanie

  Klonowanie DNA jest to techniką, która polega na powieleniu wyizolowanych sekwencji DNA zawierających konkretny gen lub geny. Fragmenty DNA dawcy przed wprowadzenie do komórki biorcy muszą zostać połączone z specjalnym nośnikiem tzw. wektorem. W procesie klonowania DNA niezbędne... Więcej »

 • Organizmy transgeniczne – definicja, przykłady, wady i zalety

  Zgodnie z dyrektywą UE „organizmy, inne niż organizm człowieka, w których materiał genetyczny został zmieniony z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznej w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych, na skutek krzyżowania i/lub naturalnej rekombinacji to GMO (organizmy... Więcej »

 • Klonowanie organizmów – definicja, metody, wady i zalety

  Klonowanie organizmów to proces, który polega na tworzeniu kopi oryginału, a więc organizmu o takiej samej informacji genetycznej. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje klonowania: • poziome – polega na rozdzieleniu równocennych komórek zarodka,... Więcej »

 • Terapia genowa – definicja, zastosowanie, wady i zalety

  Terapia genowa to metoda leczenia chorób genetycznych, która ma na celu zniesienie niepożądanych efektów wywołanych przez mutacje. Polega na wprowadzeniu do komórek pacjentów prawidłowo działających genów w miejsce genów zmutowanych lub kopi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
krokti
• 2024-04-21 14:15:02
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55