Przyczyny i rodzaje mutacji

Mutacje mogą powstawać :

1. spontanicznie – we wszystkich komórkach ciała mutacje zachodzą spontanicznie, czyli bez udziału czynników zewnętrznych. Częstość powstawania tych mutacji jest stosunkowo mała (przeciętnie jeden niepoprawnie wstawiony nukleotyd na milion, a nawet miliard nukleotydów), a zasięg ich występowania jest niewielki. Mutacje te powstają najczęściej w wyniku błędów powstających w czasie replikacji lub niedoskonałego działania systemów naprawczych, które nie potrafią zniwelować wszystkich pomyłek polimerazy.

2. w sposób indukowany – możliwość wystąpienia mutacji zwiększa się wielokrotnie pod wpływem działania zewnątrzpochodnych czynników mutagennych. Mutacje te powstają w środowisku naturalnym, ale mogą też być wywołane sztucznie w laboratoriach.

Czynniki mutagenne dzielimy na:

1. fizyczne:

promieniowanie UV – powoduje tworzenie dimerów pirymidynowych (C-C, C-T, T-T)
promieniowanie jonizujące – powoduje powstawanie wolnych rodników, rozerwanie cząsteczki DNA, niszczenie cukrów oraz zasad
temperatura – powoduje rozerwanie wiązania glikozydowego pomiędzy cukrem a zasadą azotową

2. chemiczne:

kwas azotowy – powoduje deamiancję cytozyny (przekształca się w uracyl), adeniny (przekształca się w hipoksantynę) i guaniny (przekształca się w ksantynę)
analogi zasad azotowych (bromouracyl, aminopuryna) – ponieważ są podobne do zasad azotowych DNA są błędnie rozpoznawana i wbudowane do łańcucha przez polimerazę np. bromouracyl jest zamiast tyminy parowany z adeniną
barwniki akrydynowe – wnikają do łańcucha DNA, powodując rozsuniecie zasad azotowych
iperyt – powoduje alkilację guaniny i reszt kwasu fosforowego
• kolchicyna – uniemożliwia powstawianie wrzeciona kariokinetycznego, co prowadzi do nieprawidłowego rozchodzenia się chromosomów

3. biologiczne

wirusy– powodują wbudowanie do DNA obcych genów

Polecamy również:

  • Mutacje genowe – rodzaje, przykłady

    Mutacje genowe dotyczą zmiany niewielkiego fragmentu DNA i zachodzą w obrębie nie więcej niż jednego genu. Są one wywoływane najczęściej w sposób spontaniczny. Dzielimy je na: 1. Substytucje (mutacje punktowe) – polegają na zamianie jednej pary nukleotydów na inną parę,... Więcej »

  • Mutacje chromosomowe strukturalne – rodzaje, przykłady

    Mutacje chromosomowe strukturalne to mutacje, w których dochodzi do zmiany budowy w obrębie pojedynczych chromosomów lub ich fragmentów. Wyróżniamy:• definicjencję – ma miejsce, gdy dochodzi do pęknięcia chromosomu i utraty jego krótszego fragmentu wraz z zawartymi w... Więcej »

  • Mutacje chromosomowe liczbowe – rodzaje, przykłady

    Mutacje chromosomowe liczbowe (genomowe) jak sama nazwa wskazuje dotyczą zmiany liczby chromosomów.  Aneuploidy są to organizmy, które posiadają zmienioną liczbę pojedynczych chromosomów. Najczęściej spotykanymi aneuploidami są monosomie i... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 2 =
Dumbledrzwi
2021-12-01 15:41:23
Mam prezentacje na jutro, bardzo pomogło . A co do ciebie to "pisze" poprawnie należy napisać bez "e"
SEGZ
2020-12-03 16:12:38
piesze się przyda się
hirobrajn
2020-11-22 10:19:20
dobre. pszyda sie
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17