Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mutacje genowe – rodzaje, przykłady

Mutacje genowe dotyczą zmiany niewielkiego fragmentu DNA i zachodzą w obrębie nie więcej niż jednego genu. Są one wywoływane najczęściej w sposób spontaniczny.

Dzielimy je na:

1. Substytucje (mutacje punktowe) – polegają na zamianie jednej pary nukleotydów na inną parę, wyróżniamy:

tranzycje – mają miejsce, gdy zasada purynowa zastępowane jest inna zasadą purynową (np. A przez G), a zasada pirymidynowa inną pirymidynową (np. C przez T)

transwersje – mają miejsce, gdy zasada purynowa zastępowane jest zasadą pirymidynową (np. A przez T) lub zasada pirymidynowa zastąpiona jest przez zasadę purynową (np. C przez G)

2. Delecje – polegają na utracie jednej lub więcej par nukleotydów

3. Insercje – polegają na wstawieniu pary nukleotydów lub kliku par

 Ilustracja najczęstszych mutacji genowych

Ilustracja najczęstszych mutacji genowych

Konsekwencje mutacji mogą być różne. W przypadku substytucji zmiany zachodzą w obrębie trójki nukleotydów, nie następuje wiec przesunięcie ramki odczytu. Skutkiem mutacji zmiany sensu, gdy zamieniony zostaje nukleotyd występujący w drugiej lub trzeciej pozycji kodonu, jest powstanie innego aminokwasu. Mutacje punktowe mogą być neutralne i nie wywoływać żadnych zmian, gdy zachodzą w obrębie trzeciego nukleotydu w kodonie np. triplet GGA zostaje zamieniony na GGG, który wciąż koduje glicynę. Jeśli w wyniku mutacji triplet kodujący jakiś aminokwas zostanie zastąpiony kodonem stop to nastąpi skrócenie białka. Delecje i insercje nukleotydów, których liczba nie jest wielokrotnością liczby trzy powodują przesunięcie ramki odczytu i  zmianę sekwencji kodowanego białka od miejsca mutacji do końca sekwencji kodującej. Wypadnięcie tylko trójki nukleotydów jest przyczyną utraty jednego aminokwasu, a wstawienie dodatkowego kodonu skutkuje wydłużeniem łańcucha białka o jeden aminokwas. 

Zobacz również

 • Mutacje chromosomowe strukturalne – rodzaje, przykłady

  Mutacje chromosomowe strukturalne to mutacje, w których dochodzi do zmiany budowy w obrębie pojedynczych chromosomów lub ich fragmentów. Wyróżniamy:• definicjencję – ma miejsce, gdy dochodzi do pęknięcia chromosomu i utraty jego krótszego fragmentu wraz z zawartymi w nim genami. Ten typ mutacji jes...

  Więcej
 • Mutacje chromosomowe liczbowe – rodzaje, przykłady

  Mutacje chromosomowe liczbowe (genomowe) jak sama nazwa wskazuje dotyczą zmiany liczby chromosomów.  Aneuploidy są to organizmy, które posiadają zmienioną liczbę pojedynczych chromosomów. Najczęściej spotykanymi aneuploidami są monosomie i trisomie. • monosomia – to utrata jednego c...

  Więcej

Losowe zadania

 • Względność ruchu

  Pasażer jadzie autobusem, względem jakich ciał: na zewnatrz autobusu bedzie w ruchu, a w jakich spoczynku  we wnątrz autobusu bedzie w ruchu, a w jakich spoczynku

  0 Odpowiedz Więcej
 • Socjolekty - odmiany

  Dokończ poniższe zdania: 1. Odmiany socjolektów typowe dla poszczegónych grup zawodowych to ___________ . 2. Odmiany socjolektów charakterystyczne dla środwisk prowadzących nielegalną działalność to __________ .

  1 Odpowiedz Więcej
 • Cechy tekstów publicystycznych

  Wskaż, który gatunek publicystyczny charakteryzuje poniższy fragment:   Jest gatunkiem typowo dziennikarskim, którego podstawą jest informacja, wokół które obudowuje się tekst za pomocą środków językowych i stylistycznych. Jego zadaniem jest kształtowanie opinii czytelnika na wybrany temat. Może t...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oporniki połączone równolegle

  Dwie żarówki o rezystancji 12Ω i 24Ω połączono równolegle i podłączono do nich napięcie 230V. Oblicz opór zastępczy oraz natężenie w całym obwodzie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy charakterystyczna dla poszczególnych królestw

  Podaj cechy organizmów, które pozwolą przyporządkować je do poszczególnych królestw.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28