Wirus świnki

Wirus świnki należy do jednej z rodzin wirusów RNA — paramyksowirusów, jest wirusem ludzkim, nie jest patogenny dla innych zwierząt. Zakażenie wirusem świnki może wywołać świnkę tj. nagminne zapalenie przyusznic objawiające się charakterystycznym obrzękiem ślinianek przyusznych. Wirus został opisany po raz pierwszy przez Johna Franklina Endersa w 1945 r. 

Budowa

Mikrogram TEM wirusa świnki

Wirus świnki jest RNA wirusem o wielkości od 120 do 200 nm. Otoczka wirusa zbudowana jest z 3 warstw: zewnętrznej glikoproteinowej, środkowej zbudowanej z błony gospodarza, oraz z wewnętrznej, którą tworzą nieglikozylowane białka wirusa. RNA wirusa koduje łącznie 7 genów i jest związane z RNA-zależną polimerazą RNA, co umożliwia zainfekowanie komórki gospodarza.

Objawy zakażenia

Wirus świnki u około połowy zakażonych ma przebieg objawowy, który prowadzi do gorączki, bólu głowy i mięśni, złego samopoczucia oraz obrzęku ślinianek przyusznych. Przebieg świnki może prowadzić do kilku powikłań takich jak: głuchota, zapalenia trzustki, jąder lub jajników czy nawet porażenia nerwów czaszkowych.

Drogi przenoszenia

Wirus świnki przenoszony jest drogą kropelkową. Największa liczba zakażeń występuje zimą i wczesną wiosną. Wirus świnki wrażliwy jest na działanie mydła, eteru, wysokiej temperatury oraz promieniowania UV.

Leczenie i profilaktyka

Zakażenia wirusem świnki leczy się objawowo, przez podanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, co hamuje namnażanie się wirusów oraz przeciwdziała wystąpieniu powikłań. W przypadkach wystąpienia zapalenia jąder lub stawów stosuje się kortykosteroidy i niesterydowe leki przeciwzapalne. Obecnie w Polsce stosowane są obowiązkowe szczepienia przeciwko śwince. Pierwsza dawka podawana jest między 13 a 15 miesiącem życia, a druga, przypominająca w wieku 10 lat.

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43