Wirus wywołujący gorączkę krwotoczną Ebola

Wirusem Ebola nazywana jest grupa wirusów należących do gatunku Zaire Ebolavirus z rodziny Filowirusów. Zidentyfikowany został po raz pierwszy w 1976 roku podczas epidemii. Pierwsze jego przypadki odnotowano w północnej części Demokratycznej Republiki Konga. Znane są cztery typy tego wirusa. Wywołuje on gorączkę krwotoczną Ebola u ludzi i innych naczelnych oraz powoduje bardzo dużą liczę zakażeń i zgonów. Uważa się, że ma bardzo wysoki potencjał bioterrorystyczny.

Budowa 

Wirus Eboli przyjmuje postać poskręcanych pałeczek. Wirion posiada otoczkę i zbudowany jest z siedmiu białek. Materiał genetyczny ma postać jednoniciowego RNA o ujemnej polarności.


Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus Ebola
Wirus Ebola widziany spod mikroskopu elektronowego 


Objawy zakażenia 

W wyniku zarażenia się wirusem Eboli większość osób umiera z powodu wykrwawienia. Objawy, które pojawiają się na początku choroby są podobne do objawów grypy, występuje wysoka temperatura, biegunka, bóle mięśni, w późniejszym etapie zachorowania dochodzą bóle brzucha, wymioty, bóle głowy i klatki piersiowej oraz wysypka. W zaanaspowanym stadium pojawiają się krwotoki wewnętrzne oraz krwawienie z jam ciała. Chorobie mogą towarzyszyć zaburzenia psychiczne. 

Drogi przenoszenia

Wirusem Ebola można zarazić się przez kontakty z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zwierząt będących rezerwuarami, czyli na przykład małp lub owadożernych nietoperzy. Możliwe jest również zarażenie się od innych ludzi, także przez płyny ustrojowe oraz przez bezpośredni kontakt z przedmiotami, na których się znajdują. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osób, które zmarły na tę chorobę. 

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie gorączki krwotocznej Ebola ma charakter objawowy oraz polega na leczeniu skazy krwotocznej oraz na wspomaganiu działania układu oddechowego i krążenia. W celu uniknięcia zarażenia powinno się ograniczać kontakty ze zwierzętami będącymi potencjalnymi nosicielami wirusa. Osoby chore powinny być izolowane. Należy również często myć ręce, ze względu na to, że wirus ten jest wrażliwy na działanie chemicznych środków do dezynfekcji. 

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43