Wirus wywołujący gorączkę krwotoczną Ebola

Wirusem Ebola nazywana jest grupa wirusów należących do gatunku Zaire Ebolavirus z rodziny Filowirusów. Zidentyfikowany został po raz pierwszy w 1976 roku podczas epidemii. Pierwsze jego przypadki odnotowano w północnej części Demokratycznej Republiki Konga. Znane są cztery typy tego wirusa. Wywołuje on gorączkę krwotoczną Ebola u ludzi i innych naczelnych oraz powoduje bardzo dużą liczę zakażeń i zgonów. Uważa się, że ma bardzo wysoki potencjał bioterrorystyczny.

Budowa 

Wirus Eboli przyjmuje postać poskręcanych pałeczek. Wirion posiada otoczkę i zbudowany jest z siedmiu białek. Materiał genetyczny ma postać jednoniciowego RNA o ujemnej polarności.


Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus Ebola
Wirus Ebola widziany spod mikroskopu elektronowego 


Objawy zakażenia 

W wyniku zarażenia się wirusem Eboli większość osób umiera z powodu wykrwawienia. Objawy, które pojawiają się na początku choroby są podobne do objawów grypy, występuje wysoka temperatura, biegunka, bóle mięśni, w późniejszym etapie zachorowania dochodzą bóle brzucha, wymioty, bóle głowy i klatki piersiowej oraz wysypka. W zaanaspowanym stadium pojawiają się krwotoki wewnętrzne oraz krwawienie z jam ciała. Chorobie mogą towarzyszyć zaburzenia psychiczne. 

Drogi przenoszenia

Wirusem Ebola można zarazić się przez kontakty z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zwierząt będących rezerwuarami, czyli na przykład małp lub owadożernych nietoperzy. Możliwe jest również zarażenie się od innych ludzi, także przez płyny ustrojowe oraz przez bezpośredni kontakt z przedmiotami, na których się znajdują. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osób, które zmarły na tę chorobę. 

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie gorączki krwotocznej Ebola ma charakter objawowy oraz polega na leczeniu skazy krwotocznej oraz na wspomaganiu działania układu oddechowego i krążenia. W celu uniknięcia zarażenia powinno się ograniczać kontakty ze zwierzętami będącymi potencjalnymi nosicielami wirusa. Osoby chore powinny być izolowane. Należy również często myć ręce, ze względu na to, że wirus ten jest wrażliwy na działanie chemicznych środków do dezynfekcji. 

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Wow
Kaja • 2020-10-24 09:18:06
nigger
aids • 2020-10-24 07:00:16
xd
kaipos123 • 2020-10-23 07:19:19
acha ok
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee • 2020-10-22 16:21:40
123
434 • 2020-10-22 16:05:26