Wirus ospy prawdziwej

Wirus ospy prawdziwej to patogen wywołujący jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka — ospę prawdziwą (nazywaną również ospą czarną).

Budowa

Mikrogram TEM kapsydów ospy

Wirus ospy prawdziwej jest wirus dsDNA należący do rodziny pokswirusów. Wbrew nazwie, wirus ten nie jest blisko spokrewniony z wirusem ospy wietrznej. Kapsyd wirusa ospy prawdziwej osiąga wielkość nawet do 350 nm i zawiera w sobie cząsteczkę liniowego, dwuniciowego DNA o długość 186 par zasad. Istnieją dwie odmiany wirusa: variola major i variola minor. 

Objawy zakażenia

Czas inkubacji wirusa ospy prawdziwej wacha się między 7 a 17 dniami. Po wniknięciu od ciała żywiciela wirusy wędrują do węzłów limfatycznych, po czym rozprzestrzeniają się na pozostałe węzły chłonne, śledzionę oraz szpik kostny. Pierwsze pojawiają się nieswoiste objawy takie jak gorączka czy osłabienie organizmu. Następnie wirusy atakują komórki podskórnych naczyń krwionośnych i błon śluzowych, co prowadzi do pogorszenia samopoczucia, wymiotów, bólu głowy i pleców oraz pojawienia się charakterystycznej plamkowo-grudkowatej wysypki (głównie na tworzy i kończynach). Ospa prawdziwa wykazuje dużą śmiertelność - 30% wśród osób niezaszczepionych, 3% wśród zaszczepionych. Ostatni przypadek ospy prawdziwej odnotowano w 1978 r. a w  1980 r. chorobę uznano za eradykowaną tj. całkowicie zwalczono ją ze środowiska.

Drogi przenoszenia

Wirus ospy prawdziwej przenoszony jest drogą kropelkową, oraz przez kontakt ze zmianami skórnymi czy wydzieliną z pęcherzyków osoby zakażonej. Osoba chora zakaża od momentu rozwinięcia się gorączki. Nieznane są inne wektory, poza człowiekiem, zdolne do przenoszenia wirusa ospy prawdziwej.

Leczenie i profilaktyka

Zakażenie wirusem ospy prawdziwej leczy się objawowo. Skutecznym lekiem może być również szczepienie, jednak musi być podane przed wystąpieniem gorączki. Jedynym pewnym przeciwdziałaniem zachorowaniu na ospę prawdziwą jest szczepienie. Szczepionka na ospę prawdziwą została opracowana już w 1796 r. i była pierwszą szczepionką na świecie i jedyną, która zawierała w pełni wirulentne wirusy. Twórca szczepionki Edward Jenner zaobserwował, że osoby, które miały kontakt z krowianką (ospą bydła), nie zapadały na ospę prawdziwą i to właśnie ich cząsteczki podawano w formie szczepienia. Współcześnie szczepienie na ospę prawdziwą nie jest obowiązkowe. 

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43