Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19

Wirus SARS-CoV-2 należy do koronawirusów, jest siódmym poznanym gatunkiem z tej rodziny, który powoduje choroby u ludzi. Zachorowania wywołane nim rozpoczęły się w listopadzie 2019 roku w Wuhan (środkowe Chiny), wcześniej nie był zidentyfikowany. Istnieje pare przypuszczeń co do pochodzenia tego wirusa, najprawdopodobniej pierwotnymi nosicielami były nietoperze lub pangoliny, które z kolei przeniosły wirusa na ludzi. 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jako pandemię.

Budowa
SARS-CoV-2 ma typową budowę koronawirusa, posiada charakterystyczną osłonkę, która w obrazie mikroskopu elektronowego wygląda jak korona ułożona z małych wypustek. Wirion ma kształt kulisty, a jego średnica wynosi od 60 do 140 nanometrów. Jego genomem jest jednoniciowe RNA o symetrii helikalnej i dodatniej polarności, który cechuje się dużym podobieństwem do genomu nietoperzy i pangolin.


  Obraz spod mikroskopu elektronowego - Koronawirus SARS-CoV-2
  Obraz wirusa spod mikroskopu Objawy zakażenia

SARS-CoV-19 wywołuje ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego zwaną COVID-19. Przebieg choroby może być różnorodny, najcześciej do 14 dni po zarażeniu nie występują objawy choroby, następnie pojawiają się dolegliwości typu gorączka, suchy kaszel, zmęczenie, płytki oddech oraz rzadziej biegunka, ból gardła, kichanie, katar. Najwięcej zachorowań ma przebieg łagodny lub jest całkowicie bezobjawowych, jednak część z nich może rozwinąć się w zapalenie płuc lub zespół ostrej niewydolności oddechowej co stanowi już zagrożenie dla życia. Śmiertelność tego wirusa szacuję się na 3,4%, umierają zwykle osoby starsze ze współistniejącymi chorobami.
 

Objawy - Koronawirus SARS-CoV-19
Objawy choroby wywołanej SARS-CoV-19


Drogi przenoszenia
Wirus przenosi się drogą kropelkową z człowieka na człowieka podczas kichania lub kaszlu - podobnie jak wirus grypy. Dodatkowo zarazić się można przez dotknięcie powierzchni lub przedmiotu na którym znajduje się wirus, czyli na przykład śliny osoby chorej, a następnie przeniesie się go do swoich ust, oczu lub nosa.

Leczenie i profilaktyka
Obecnie nie ma jeszcze szczepionki przeciwko temu wirusowi, jednak prace nad nią już trwają. Stosowane jest jedynie leczenie objawowe i eksperymentalne. Uważa się, że niektóre środki przeciw wirusowi HIV mogą być skuteczne przy zakażeniu SARS-CoV-19. Profilaktycznie zalecane jest częstsze mycie rąk, gdyż mydło inaktywuje wirusa, unikanie dotykania okolic błon śluzowych, unikanie kontaktu z osobami chorymi oraz zasłanianie nosa i ust chusteczką podczas kichania i kaszlu. 


Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 5 =
wera
2020-10-06 06:05:50
Proszę aby wszystko się skończyło.
rekin123p
2020-05-14 18:17:52
To co się dzieje teraz na świecie... jest STRASZNE. Tego nie da się opisać słowami. Mam nadzieję, że to się jak najszybciej skończy.
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53