Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19

Wirus SARS-CoV-2 należy do koronawirusów, jest siódmym poznanym gatunkiem z tej rodziny, który powoduje choroby u ludzi. Zachorowania wywołane nim rozpoczęły się w listopadzie 2019 roku w Wuhan (środkowe Chiny), wcześniej nie był zidentyfikowany. Istnieje pare przypuszczeń co do pochodzenia tego wirusa, najprawdopodobniej pierwotnymi nosicielami były nietoperze lub pangoliny, które z kolei przeniosły wirusa na ludzi. 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jako pandemię.

Budowa
SARS-CoV-2 ma typową budowę koronawirusa, posiada charakterystyczną osłonkę, która w obrazie mikroskopu elektronowego wygląda jak korona ułożona z małych wypustek. Wirion ma kształt kulisty, a jego średnica wynosi od 60 do 140 nanometrów. Jego genomem jest jednoniciowe RNA o symetrii helikalnej i dodatniej polarności, który cechuje się dużym podobieństwem do genomu nietoperzy i pangolin.


Wizualizacja - koronawirus SARS-CoV-2 Obraz spod mikroskopu elektronowego - Koronawirus SARS-CoV-2
Wizualizacja wirusa SARS-CoV-2 Obraz wirusa spod mikroskopu Objawy zakażenia

SARS-CoV-19 wywołuje ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego zwaną COVID-19. Przebieg choroby może być różnorodny, najcześciej do 14 dni po zarażeniu nie występują objawy choroby, następnie pojawiają się dolegliwości typu gorączka, suchy

Zobacz również

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć.

  Więcej
 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk.

  Więcej
 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to spowodowane tym, że ich ...

  Więcej
 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia.

  Więcej
 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować jeden gatunek bakteri...

  Więcej

Losowe zadania

 • Funkcje parapodium

  Parapodium (inaczej przynóżki) to boczne wyrostki występujące na wszystkich segmentach (z wyłączeniem segmentu głowowego i odbytowego) wieloszczetów. Podaj dwie funkcje tych struktur.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Typy nadawcy komunikatu

  Dopasuj typy nadawcy komunikatu do poniższych opisów (możesz dopasować więcej nić jeden typ): 1. Kierownictwo Szkoły Muzycznej I stopnia podało komunikat o zawieszeniu zajęć dydatycznych. 2. Dziennikarz porannego programu podał informację o zamachu terrorystycznym w Stambule. 3. Ludzie zgromadzeni na wieczornej mszy św. wsp&oa...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Hagiografia jako źródło historyczne

  Scharakteryzuj pojęcie hagiografii jako źródła historycznego.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Układ krwionośny ssaków i ptaków

  U ssaków i ptaków zachowany jest tylko jeden łuk aorty. Podaj, u której z tych grup zachował się prawy, a u której lewy łuk aorty.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Fotosynteza

  Wytłumacz na czym polega fotosynteza oraz zapisz równanie reakcji chemicznej przedstawiające ten proces.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
rekin123p
2020-05-14 18:17:52
To co się dzieje teraz na świecie... jest STRASZNE. Tego nie da się opisać słowami. Mam nadzieję, że to się jak najszybciej skończy.
Ostatnio komentowane
Beka z typa
Mixdedemon • 2020-05-26 14:39:41
proste ze tak
śrub • 2020-05-25 14:08:01
ok
jesi • 2020-05-25 09:40:18
trudne to działanie żeby dać odpowiedź chyba z 30 min to robiłem
siemaneczko • 2020-05-24 21:06:02
ok
Kiki • 2020-05-24 15:12:27