Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wirusy grypy typu A, B i C

Wirusy grypy należą do rodziny Ortomyksowirusów. Dzieli się je na trzy rodzaje - wirusy grypy typu A, typu B i typu C. Pierwsze dwa przyczyniają się zwykle do cięższych zachorowań i mogą powodować epidemie, natomiast wirusy typu C jej nie wywołują i dają lżejsze objawy. Infekując  powodują grypę, czyli zespół objawów związanych z ostrym zakażeniam układu oddechowego. 

Jeśli chodzi o występowanie to: 
- Wirus grypy A występuje u ludzi i zwierząt, na przykład u świń, ptaków, koni
- Wirus grypy B występuje u ludzi i fok 
- Wirus grypy C występuje u ludzi i świń

Budowa

Wirusy grypy posiadają osłonkę lipidową z licznymi wypustkami oraz dwoma istotnymi białkami: hemaglutyniną i neuraminidazą. Ich wirion ma wielkość od 80 do 120 nanometrów i posiada symetrię helikalną, co oznacza, że kwas nukleinowy otoczony jest białkowymi kapsomerami. Materiał genetyczny ma postać pojedynczej segmentowanej nici RNA. Wirus typu A i B ma RNA podzielone na 8 segmentów, natomiast wirus typu C tylko siedem i nie posiada białka neuraminidazy. 


Rekonstrukcja 3D - wirus grypy

Rekonstrukcja 3D wirusa grypy

 

Objawy zakażenia

Grypa rozpoczyna się zwykle gwałtownie wraz z ostrymi objawami, które trwają zwykle do 4 dni. Pojawiają się głównie dreszcze, bóle głowy, wysoka

Zobacz również

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć.

  Więcej
 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk.

  Więcej
 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to spowodowane tym, że ich ...

  Więcej
 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia.

  Więcej
 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować jeden gatunek bakteri...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28