Wirusy grypy typu A, B i C

Wirusy grypy należą do rodziny Ortomyksowirusów. Dzieli się je na trzy rodzaje - wirusy grypy typu A, typu B i typu C. Pierwsze dwa przyczyniają się zwykle do cięższych zachorowań i mogą powodować epidemie, natomiast wirusy typu C jej nie wywołują i dają lżejsze objawy. Infekując  powodują grypę, czyli zespół objawów związanych z ostrym zakażeniam układu oddechowego. 

Jeśli chodzi o występowanie to: 
- Wirus grypy A występuje u ludzi i zwierząt, na przykład u świń, ptaków, koni
- Wirus grypy B występuje u ludzi i fok 
- Wirus grypy C występuje u ludzi i świń

Budowa

Wirusy grypy posiadają osłonkę lipidową z licznymi wypustkami oraz dwoma istotnymi białkami: hemaglutyniną i neuraminidazą. Ich wirion ma wielkość od 80 do 120 nanometrów i posiada symetrię helikalną, co oznacza, że kwas nukleinowy otoczony jest białkowymi kapsomerami. Materiał genetyczny ma postać pojedynczej segmentowanej nici RNA. Wirus typu A i B ma RNA podzielone na 8 segmentów, natomiast wirus typu C tylko siedem i nie posiada białka neuraminidazy. 


Rekonstrukcja 3D - wirus grypy

Rekonstrukcja 3D wirusa grypy

 

Objawy zakażenia

Grypa rozpoczyna się zwykle gwałtownie wraz z ostrymi objawami, które trwają zwykle do 4 dni. Pojawiają się głównie dreszcze, bóle głowy, wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, suchy kaszel, ogólne wyczerpanie i brak apetytu. Rzadko prowadzi do śmierci, jeśli już, to jest ona wynikiem powikłań po grypie, na przykład zapalenia płuc lub zapalenia mięśnia sercowego. Grypy nie powinno się mylić z przeziębieniem, podczas którego dolegliwości pojawiają się stopniowo. 

Drogi przenoszenia

Wirusami grypy można się zarazić głównie drogą kropelkową, przez kontakt z osobą zainfekowaną, która kaszle i kicha, przez co rozpyla wydzieliny zawierające wirusy. Dodatkowo jest możliwość zarażenia się przez używanie wspólnych przedmiotów z osobami chorymi oraz przez bezpośredni kontakt z nimi, na przykład w trakcie pocałunków. 

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie polega na stosowaniu leków łagodzących objawy, na przykład przeciwgorączkowych oraz na walce z wirusem poprzez leki przeciwwirusowe. Często stosuje się też środki wspomagające układ odpornościowy. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zarażeniom jest szczepionka ochronna przeciwko grypie. Warto również unikać kontaktów z osobami zainfekowanymi.


Polecamy również:

  • Namnażanie wirusów

    Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

  • Znaczenie wirusów

    I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

  • Wiroidy i priony

    Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

  • Wirusy onkogenne

    Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

  • Bakteriofagi - definicja

    Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07