Wirusy grypy typu A, B i C

Wirusy grypy należą do rodziny Ortomyksowirusów. Dzieli się je na trzy rodzaje - wirusy grypy typu A, typu B i typu C. Pierwsze dwa przyczyniają się zwykle do cięższych zachorowań i mogą powodować epidemie, natomiast wirusy typu C jej nie wywołują i dają lżejsze objawy. Infekując  powodują grypę, czyli zespół objawów związanych z ostrym zakażeniam układu oddechowego. 

Jeśli chodzi o występowanie to: 
- Wirus grypy A występuje u ludzi i zwierząt, na przykład u świń, ptaków, koni
- Wirus grypy B występuje u ludzi i fok 
- Wirus grypy C występuje u ludzi i świń

Budowa

Wirusy grypy posiadają osłonkę lipidową z licznymi wypustkami oraz dwoma istotnymi białkami: hemaglutyniną i neuraminidazą. Ich wirion ma wielkość od 80 do 120 nanometrów i posiada symetrię helikalną, co oznacza, że kwas nukleinowy otoczony jest białkowymi kapsomerami. Materiał genetyczny ma postać pojedynczej segmentowanej nici RNA. Wirus typu A i B ma RNA podzielone na 8 segmentów, natomiast wirus typu C tylko siedem i nie posiada białka neuraminidazy. 


Rekonstrukcja 3D - wirus grypy

Rekonstrukcja 3D wirusa grypy

 

Objawy zakażenia

Grypa rozpoczyna się zwykle gwałtownie wraz z ostrymi objawami, które trwają zwykle do 4 dni. Pojawiają się głównie dreszcze, bóle głowy, wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów, suchy kaszel, ogólne wyczerpanie i brak apetytu. Rzadko prowadzi do śmierci, jeśli już, to jest ona wynikiem powikłań po grypie, na przykład zapalenia płuc lub zapalenia mięśnia sercowego. Grypy nie powinno się mylić z przeziębieniem, podczas którego dolegliwości pojawiają się stopniowo. 

Drogi przenoszenia

Wirusami grypy można się zarazić głównie drogą kropelkową, przez kontakt z osobą zainfekowaną, która kaszle i kicha, przez co rozpyla wydzieliny zawierające wirusy. Dodatkowo jest możliwość zarażenia się przez używanie wspólnych przedmiotów z osobami chorymi oraz przez bezpośredni kontakt z nimi, na przykład w trakcie pocałunków. 

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie polega na stosowaniu leków łagodzących objawy, na przykład przeciwgorączkowych oraz na walce z wirusem poprzez leki przeciwwirusowe. Często stosuje się też środki wspomagające układ odpornościowy. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zarażeniom jest szczepionka ochronna przeciwko grypie. Warto również unikać kontaktów z osobami zainfekowanymi.


Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Wow
Kaja • 2020-10-24 09:18:06
nigger
aids • 2020-10-24 07:00:16
xd
kaipos123 • 2020-10-23 07:19:19
acha ok
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee • 2020-10-22 16:21:40
123
434 • 2020-10-22 16:05:26