Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wirus Zika - wirus przenoszony przez komary

Wirus Zika należy do rodziny Flawwirusów. Pochodzi z Afryki, skąd został przeniesiony przez komary do Azji, Ameryki i Europy. Po raz pierwszy został wyizolowany w 1947 roku w Ugandzie z małpy z gatunku makak królewski podczas prowadzenia badań nad żółtą gorączką w lesie Zika, co przyczyniło się do powstania nazwy wirusa. Jego głównym żywicielem jest człowiek. Po zainfekowaniu zwykle nie występują żadne objawy, jednak problemem jest szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa oraz teratogenny wpływ na płód podczas zakażenia w czasie ciąży.

Budowa

Wirus Zika posiada otoczkę, w której występują białka powierzchniowe. Jego wirion przyjmuje wielkość od 40 do 60 nanometrów. Kapsyd ma symetrię ikosaedralną, co oznacza że zbudowany jest z dwudziestu jednakowych trójkątnych ścian. Materiał genetyczny ma postać pojedynczej nici RNA o dodatniej polarności i obejmuje ponad 10000 reszt nukleotydowych. 
 

Model - wirus Zika
Model przedstawiający wirus Zika 


Objawy zakażenia 

Infekcja wirusem Zika w przypadku trzech czwartych zachorowań przebiega bezobjawowo. U pozostałych po około 9 dniach wylęgania występują objawy, które podobne są do grypy i trwają od 2 do 7 dni. Często pojawia się złe samopoczucie, brak apetytu, gorączka, ból głowy i brzucha,

Zobacz również

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć.

  Więcej
 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk.

  Więcej
 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to spowodowane tym, że ich ...

  Więcej
 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia.

  Więcej
 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować jeden gatunek bakteri...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11