Wirusy WZW

Wirusy WZW, czyli wirusowego zapalenia wątroby, to wirusy hepatotropowe prowadzące do zapalenia wątroby. Do najczęściej występujących zalicza się wirusy WZW typu A, B i C.

Wirus zapalenia wątroby typu A należy do ssRNA wirusów, ma średnicę 27 nm i charakterystyczny dwudziestościenny kapsyd.

Mikrogram TEM WZW A

Wywołuje tzw. żółtaczkę pokarmową tj. zapalnie wątroby typu A. Do zakażenia dochodzi najczęściej na drodze fekalno-oralnej np. przez kontakt z chorym lub spożycie zakażonych produktów. Źródłem zakażenia może być też kontakt seksualny z nosicielem lub kontakt z jego krwią. WZW typu A rozwija się średnio 28 dni od zakażenia. Objawami są: osłabienie, bóle głowy, brak apetytu, bolesność wątroby i żołądka oraz podwyższona temperatura. Najważniejszą profilaktyką przeciwko WZW A jest zachowanie higieny. Poza tym skutecznym przeciwdziałaniem jest szczepienie ochronne. W Polsce dostępnych jest kilka szczepionek przeciwko WZW A. Polecane są one osobom, które dużo podróżują. 

Wirus zapalenia wątroby typu B jest DNA wirusem z rodziny Hepadnaviridae. Posiada otoczkę lipoproteinową, otaczającą 42 nm kapsyd. 

Mikrogram TEM WZW B

Zakażenie wirusem WZW typu B prowadzi do tzw. żółtaczki wszczepiennej (zapalenia wątroby typu B) i może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. Cząsteczki wirusa przenoszone są przez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi osoby zakażonej. Szczególnie narażone na WZW typu B są osoby pracujące w ochronie zdrowia. Ostre wirusowe zapalenia wątroby typu B objawia się wymiotami, utratą apetytu, gorączką, bólem mięśni i żółtaczką. Postać przewlekła może prowadzić do takich powikłań jak marskość wątroby, rak wątroby oraz zwiększa ryzyko raka trzustki. Leczenie przewlekłego WZW typu B opiera się na powstrzymywaniu replikacji wirusa, żaden z dostępnych preparatów nie usuwa infekcji całkowicie. Przeciwko WZW B dostępne są szczepienia ochronne, które podawana są w ciągu pierwszych 24h życia.

Wirus zapalenia wątroby typu C podobnie jak wirus typu A jest ssRNA wirusem. Osiąga średnicę ok. 70 nm.

Mikrogram TEM WZW C

Źródłem zakażenia jest krew osoby chorej lub nosiciela. W przeważającej większości przypadków (nawet ponad 90%) zakażenie wirusem WZW C przez lata przebiega bezobjawowo w postaci przewlekłej infekcji. Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych poważnych objawów może upłynąć nawet 35 lat. WZW typu C może prowadzić od raka i marskości wątroby, oraz takich objawów jak wodobrzusze, żylaki, żółtaczka, krwawienie z przełyku. Leczenie zapalenia wątroby typu C opiera się na terapiach interferonowych lub bezinterferonowych (np. daklataswirem, parytaprewirem, sofosbuwirem). Prace nad szczepieniem przeciwko WZW C nadal trwają.


Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43