Wirus HPV - wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus HPV (Human Papilloma Virus) to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Należy on do rodziny papillomawirusów. Obecnych jest ponad 100 typów tego wirusa, przy czym w zależności od typu mogą wywoływać różne schorzenia. Część z nich powoduje powstawanie łagodnych zmian, inne natomiast są onkogenne, co oznacza, że mogą prowadzić do powstawania chorób nowotworowych. Jak sama nazwa mówi wirus HPV zaraża ludzi, ponieważ to człowiek jest jego środowiskiem do namnażania się, do którego dochodzi w jądrze zakażonej komórki. Szacuje się, że nawet 50-80% ludzi na świecie przechodzi zakażenie wirusem HPV.

Budowa

Wirusa brodawczaka ludzkiego zaliczamy do wirusów wielościennych (bryłowych). Wirion (pojedyncza cząstka wirusa):

- posiada symetrię kubiczną inaczej ikosaedralną, oznacza to, że kapsyd zbudowany jest z dwudziestu jednakowych trójkątnych ścian,
- jest nieosłonięty, czyli nie dysponuje lipidową osłonką,
- jego średnica wynosi około 55 nanometrów,
- zawiera materiał genetyczny w postaci kulistego dwuniciowego DNA, który składa się z około 8000 par zasad.

Wirus HPV - obraz spod mikroskopu elektronowego

Wirus HPV- obraz spod mikroskopu

 

Objawy zakażenia

Zarażenie wirusem może prowadzić do powstawania brodawek na skórze, brodawek płciowych czyli tak zwanych kłykci kończystych, czy brodawek w gardle i krtani. Jeśli chodzi o onkogenne wirusy HPV, to mogą być one przyczyną nowotworów typu rak szyjki macicy czy rak prącia.

 

Brodawka skórna Wirus HPV Rak szyjki macicy Wirus HPV

Brodawka skórna

Ilustracja przedstawiająca raka szyjki macicy

 

Drogi przenoszenia

Wirus HPV przenosi się głównie drogą płciową podczas kontaktów seksualnych. Innym sposobem zakażenia jest bezpośredni kontakt ze zmianami na skórze lub na błonach śluzowych.  Możliwe jest również zarażenie się drogą wertykalną czyli podczas porodu. U wielu osób wirus ten  występuje w stanie latencji i ujawnia się dopiero podczas spadku odporności.

Leczenie i profilaktyka

Obecnie nie znaleziono jeszcze skutecznych leków przeciwko HPV, można jednak zapobiegać oraz leczyć następstwa zakażenia. Do najskuteczniejszych metod zapobiegania należą szczepionki przeciw temu wirusowi. Warto również unikać kontaktu seksualnego z partnerami zakażonymi, dodatkowo w miejscach typu basen/sauna zaleca się stosowanie obuwia ochronnego.

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
nie XD
3wrwerwr • 2020-12-05 17:14:29
Uważam że Rząd Pis dąży do stworzenia takiego modelu Państwa Polskiego .
adam • 2020-12-04 18:12:49
xd
księżniczkaxd • 2020-12-04 17:59:34
.
. • 2020-12-04 14:42:13
xd
xddd • 2020-12-04 10:14:31