Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wirus VZV - wirus wywołujący ospę wietrzną i półpasiec

Wirus VZV to inaczej ludzki herpeswirus typu 3. Należy on do rodziny herpeswirusów. Wywołuje u ludzi ospę wietrzną oraz półpasiec, które najczęściej występują u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Człowiek jest jedynym rezerwuarem tego wirusa. W miejscach występowania klimatu umiarkowanego zauważono sezonowość zachorowań przypadającą najczęściej na miesiące zimowe. Dzięki występowaniu szczepionkom liczba zachorowań na ospę maleje. Osoby, które przeszły zakażenie tym patogenem nie chorują ponownie, jednak w przypadku około 20% z nich może dojść do ujawnienia się uśpionego wirusa, co jest czynnikiem wywołującym półpasiec.

Budowa 

Wirus posiada otoczkę lipidową wywodzącą się z otoczki jądrowej komórki gospodarza. Wirion ma średnicę wielkości od 120 do 200 nanometrów. Natomiast średnica samego kapsydu wynosi 100 nanometrów. Posiada symetrię ikosaedralną, co oznacza że kapsyd zbudowany jest z dwudziestu jednakowych trójkątnych ścian. Materiał genetyczny ma postać liniowego DNA. 

Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus ospy wietrznej i półpaśca
Wirus ospy wietrznej i półpaśca widziany spod mikroskopu elektronowego


Objawy zakażenia

Zarażenie ospą wietrzną objawia się charakterystyczną wysypką, która poprzedzona jest między innymi złym samopoczuciem, gorączką lub stanem podgorączkowym, bólami głowy, bólem brzucha i brakiem

Zobacz również

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć.

  Więcej
 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk.

  Więcej
 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to spowodowane tym, że ich ...

  Więcej
 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia.

  Więcej
 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować jeden gatunek bakteri...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28