Wirus VZV - wirus wywołujący ospę wietrzną i półpasiec

Wirus VZV to inaczej ludzki herpeswirus typu 3. Należy on do rodziny herpeswirusów. Wywołuje u ludzi ospę wietrzną oraz półpasiec, które najczęściej występują u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Człowiek jest jedynym rezerwuarem tego wirusa. W miejscach występowania klimatu umiarkowanego zauważono sezonowość zachorowań przypadającą najczęściej na miesiące zimowe. Dzięki występowaniu szczepionkom liczba zachorowań na ospę maleje. Osoby, które przeszły zakażenie tym patogenem nie chorują ponownie, jednak w przypadku około 20% z nich może dojść do ujawnienia się uśpionego wirusa, co jest czynnikiem wywołującym półpasiec.

Budowa 

Wirus posiada otoczkę lipidową wywodzącą się z otoczki jądrowej komórki gospodarza. Wirion ma średnicę wielkości od 120 do 200 nanometrów. Natomiast średnica samego kapsydu wynosi 100 nanometrów. Posiada symetrię ikosaedralną, co oznacza że kapsyd zbudowany jest z dwudziestu jednakowych trójkątnych ścian. Materiał genetyczny ma postać liniowego DNA. 

Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus ospy wietrznej i półpaśca
Wirus ospy wietrznej i półpaśca widziany spod mikroskopu elektronowego


Objawy zakażenia

Zarażenie ospą wietrzną objawia się charakterystyczną wysypką, która poprzedzona jest między innymi złym samopoczuciem, gorączką lub stanem podgorączkowym, bólami głowy, bólem brzucha i brakiem apetytu, bólami mięśni oraz zapaleniem gardła i nieżytem nosa. Zwykle po wystąpieniu wymienionych objawów do pojawienia się wysypki mija około 1 do 2 dni. Na początku wysypka ma postać plamek, póżniej swędzących grudek, a następnie pęcherzyków wypełnionych płynem. W ciągu 3 dni pęcherzyki zmieniają się w krosty, a póżniej w strupki. Półpasiec natomiast charakteryzuje się występowaniem wysypki i pęcherzyków w miejscach przebiegu nerwów. 

Wysypka - wirus ospy wietrznej i półpaśca
Wysypka u osoby chorej na ospę wietrzną 


Drogi przenoszenia

Zwykle do zarażenia się wirusem VZV dochodzi przez styczność z osobą chorą na ospę wietrzną, rzadziej na półpasiec. Do transmisji wirusa dochodzi głównie przez drogę kropelkową lub bezpośredni kontakt z zarażonym. Możliwe jest także przeniesienie wirusa drogą wertykalną, czyli od matki na dziecko przez łożysko. 

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie polega na stosowaniu leków działających na objawy choroby, szczególnie leków przeciwgorączkowych oraz przeciwhistaminowych, które działają na świąd. Profilaktycznie zaleca się szczepienia ochronne, ale także unikanie kontaktów z osobami chorymi, które powinno się izolować. 


Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12
i
• 2024-02-20 09:57:14
Bardzo pomogło mi w zadaniu domowym
• 2024-02-18 10:48:52
skidibi tojlet
• 2024-02-16 17:21:38