Wirus SARS - wirus powodujący ciężki ostry zespół oddechowy

Wirus SARS nazywany jest również SARS-CoV-1. Należy do rodziny koronawirusów. Sądzi się, że pochodzi on od zwierząt, prawdopodobnie nietoperzy lub cywet. Wywołuje ciężki ostry zespół oddechowy. Pierwsze przypadki zarażenia u ludzi pojawiły się w listopadzie 2002 roku w Chinach, jednak zidentyfikowany został dopiero w 2003 roku, w którym również został ogłoszony nowym patogenem przez Światową Organizację Zdrowia.

Budowa

Wirus SARS posiada osłonkę z zakotwiczonymi białkami. Ma on symetrię helikalną, co oznacza, że kwas nukleinowy otoczony jest białkowymi kapsomerami. Średnica wiriona wynosi od 70 do 100 nanometrów. Jego genom jest w około 60% identyczny z genomem innych koronawirusów i zawiera prawie 30000 nukleotydów. Materiał genetyczny ma postać jednoniciowego RNA spolaryzowanego dodatnio. 

Widok spod mikroskopu elektronowego - wirus SARS
Wirus SARS widziany spod mikroskopu elektronowego


Objawy zakażenia 

Zwykle przez pierwsze 3 dni po zarażeniu nie występują żadne objawy choroby, po tym czasie pojawiają się objawy przypominające grypę. Występują między innymi bóle mięśni, gorączka, osłabienie, problemy żołądkowe, kaszel, ból gardła oraz zawsze temperatura ciała powyżej 38 stopni C. W kolejnym etapie choroby dochodzą duszności. W niektórych przypadkach niezbędne jest podłączenie zarażonego do respiratora.

Drogi przenoszenia

Do zarażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową, czyli przez obcowanie z osobą chorą, która kaszle lub kicha. Możliwe jest także przeniesienie wirusa przez bezpośredni kontakt z przedmiotami, na których zarażony zostawił wydzieliny z błon śluzowych. Dodatkowo udowodniono, że transmisja wirusa możliwa jest przez kontakt z kałem osoby zainfekowanej. 

Leczenie i profilaktyka 

Osoby chore na ciężki ostry zespół oddechowy powinny być izolowane. Leczenie jest głównie objawowe, gdyż niestety nie odnaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa. Natomiast podawane są próbnie leki przeciwwirusowe, które działają przeciwko grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby oraz AIDS, w celu sprawdzenia ich skuteczności w walce z tym wirusem. Wiadomo natomiast, że antybiotyki nie działają w leczeniu tej choroby. 


Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43