Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wirus odry - wirus powodujący zakaźną chorobę wieku dziecięcego

Wirus odry należy do rodziny paramyksowirusów. Posiada 21 zidentyfikowanych szczepów. Przyjmuje się, że wyewoluował z wirusa księgosuszy bydła w wyniku bliskich kontaktów ludzi z tymi zwierzętami. Wywołuje odrę, czyli zakaźną chorobę wieku dziecięcego, która charakteryzuje się wysypką na ciele zarażonego. Dwukrotne zaszczepienie gwarantuje 99 procentową skuteczność ochrony przed odrą, dzięki czemu liczba zachorowań znacznie zmalała. Jednak nadal rocznie zaraża się aż 40 milionów ludzi, głównie w krajach biednych, w których nie występują szczepienia. Przebycie odry w wieku dziecięcym powoduje uodpornienia na wirusa na całe życie.

Budowa

Wirus odry różni się od pozostałych wirusów należących do rodziny paramyksowirusów brakiem neuraminidazy. Wirion ma średnicę wielkości od 150 do 300 nanometrów. Posiada otoczkę lipidową, a jego kapsyd ma symetrię helikalną, co oznacza, że kwas nukleinowy otoczony jest białkowymi kapsomerami. Materiał genetyczny ma postać jednoniciowego RNA o ujemnej polarności. 

 

Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus odry

Wirus odry widziany spod mikroskopu elektronowego

 

Objawy zakażenia 

Choroba wywołana wirusem odry przebiega w czterech etapach: okresie wylęgania, nieżytowym, wysypkowym i zdrowienia. Pierwszy etap trwa do 12 dni i zazwyczaj przebiega

Zobacz również

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć.

  Więcej
 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk.

  Więcej
 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to spowodowane tym, że ich ...

  Więcej
 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia.

  Więcej
 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować jeden gatunek bakteri...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
l
k • 2020-05-25 14:57:47
proste ze tak
śrub • 2020-05-25 14:08:01
Kfjdjdjdjdjckshsjs czy zrobiony z WF co to W co to znaczy wiem że to nie jest to że to n...
Jxjdjdhd • 2020-05-25 14:00:05
ok
jesi • 2020-05-25 09:40:18
trudne to działanie żeby dać odpowiedź chyba z 30 min to robiłem
siemaneczko • 2020-05-24 21:06:02