Wirus różyczki

Wirus różyczki jest zaliczany do wirusów zwierzęcych. Jest niebezpieczny dla naczelnych i innych ssaków. U ludzi wywołuje różyczkę. Jest zaliczany do rodzaju Rubvirus. Występuje na całym świecie, badania przesiewowe wskazują na to, że ponad 70% Europejek posiada przeciwciała przeciwko antygenom różyczki. 

Budowa

Wirus różyczki

Mikrogram TEM wirusów różyczki

Wirus różyczki jest RNA wirusem o kulistym kapsydzie o średnicy ok. 40 nm. Kapsyd zbudowany jest z hemaglutyniny.  

Objawy zakażenia

Zakażenie wirusem różyczki ma zazwyczaj łagodny przebieg i długi okres wylęgania (od 12 do nawet 23 dni). Objawia się gorączką, delikatną plamisto-grudkową wysypką, powiększeniem węzłów chłonnych, może mu towarzyszyć również bol stawów. Choroba może zakończyć się powikłaniami w postaci wędrującego zapalenia stawów, małopłytkowości, skazy krwotocznej lub bardzo rzadko występującego zapalenia mózgu. Różyczka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, ponieważ może prowadzić do ciężkich wad wrodzonych płodu.

Drogi przenoszenia

Wirus różyczki przenoszony jest wyłącznie drogą kropelkową. Zakażenia występują najczęściej późną zimą lub wczesną wiosną.

Leczenie i profilaktyka

W przypadku rozwoju różyczki stosuje się leczenie objawowe, m.in. podaje się leki obniżające temperaturę. Najlepszą ochroną przeciwko zakażeniom wirusem różyczki jest przyjęcie szczepienia. W Polsce jest ono obowiązkowe i przyjmowane w dwóch dawkach — pierwsze pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia, drugie przypominające w wieku 10 lat. Szczepionka przeciwko różyczce jest szczepionką atenuowaną.

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
10
• 2023-11-27 19:21:57
tgrf
• 2023-11-27 18:00:55
df
• 2023-11-27 15:48:39
najgorsze streszczenie jakie czytałam, pozdawiam
• 2023-11-26 18:48:11
FFG
• 2023-11-26 16:09:55