Wirus różyczki

Wirus różyczki jest zaliczany do wirusów zwierzęcych. Jest niebezpieczny dla naczelnych i innych ssaków. U ludzi wywołuje różyczkę. Jest zaliczany do rodzaju Rubvirus. Występuje na całym świecie, badania przesiewowe wskazują na to, że ponad 70% Europejek posiada przeciwciała przeciwko antygenom różyczki. 

Budowa

Wirus różyczki

Mikrogram TEM wirusów różyczki

Wirus różyczki jest RNA wirusem o kulistym kapsydzie o średnicy ok. 40 nm. Kapsyd zbudowany jest z hemaglutyniny.  

Objawy zakażenia

Zakażenie wirusem różyczki ma zazwyczaj łagodny przebieg i długi okres wylęgania (od 12 do nawet 23 dni). Objawia się gorączką, delikatną plamisto-grudkową wysypką, powiększeniem węzłów chłonnych, może mu towarzyszyć również bol stawów. Choroba może zakończyć się powikłaniami w postaci wędrującego zapalenia stawów, małopłytkowości, skazy krwotocznej lub bardzo rzadko występującego zapalenia mózgu. Różyczka jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, ponieważ może prowadzić do ciężkich wad wrodzonych płodu.

Drogi przenoszenia

Wirus różyczki przenoszony jest wyłącznie drogą kropelkową. Zakażenia występują najczęściej późną zimą lub wczesną wiosną.

Leczenie i profilaktyka

W przypadku rozwoju różyczki stosuje się leczenie objawowe, m.in. podaje się leki obniżające temperaturę. Najlepszą ochroną przeciwko zakażeniom wirusem różyczki jest przyjęcie szczepienia. W Polsce jest ono obowiązkowe i przyjmowane w dwóch dawkach — pierwsze pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia, drugie przypominające w wieku 10 lat. Szczepionka przeciwko różyczce jest szczepionką atenuowaną.

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43