Wirus polio

Wirus polio jest zaliczany do wirusów zwierzęcych. Jest niebezpieczny dla człowieka, w wyniku zakażenia tym patogenem może dość do rozwoju choroby Heinego-Medina (ostrego nagminnego porażenia dziecięcego). Po raz pierwszy został wyizolowany w 1909 roku przez dwóch naukowców — Karla Landsteinera i Erwina Poppera. Budowa wirusa została poznana i opisana w 1958 r. przez zespół prowadzony przez Rosalindę Franklin, z kolei genom wirusa polio opublikowano w 1981 r. 

Budowa

Mikrogram TEM wirusów polio 

Wirus polio jest RNA wirusem o charakterystycznej dwudziestościennej budowie kapsydu. Wyróżnia się trzy serotypy wirusa polio – typ I (PV1), typ II (PV2) i typ III (PV3), przy czym serotym I jest tym najczęściej występującym.  Różnią się między sobą strukturą białka kapsydu. 

Objawy zakażenia

Zarażenie wirusem polio może przebiegać bezobjawowo, jak i powodować daleko idące powikłania na tle neurodegeneracyjnym. Wirus po zarażeniu organizmu wnika do komórek nabłonka jelit gdzie, przejmując kontrolę nad metabolizmem komórki, replikuje się. Inkubacja trwa od 9 do 12 dni. Po tym czasie cząsteczki wirusów atakują układ krwionośny i pobliskie węzły chłonne. W tym momencie może dojść do uaktywnienia układu immunologicznego i wytworzenia przeciwciał, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W przypadku braku obrony ze strony organizmu następuje nasilona tzw. wiremia wtórna, w której cząsteczki wirusów rozprzestrzeniają się po całym organizmie, w tym w komórkach ośrodkowego układu nerwowego. Porażenie nerwowe rozwija się u ok. 0,1% zakażonych i ma kilka postaci:

- postać rdzeniowa, która charakteryzuje się porażeniem neuronów grup mięśni kończyn dolnych (czasem górnych), w wyniku którego dochodzi do atrofii mięśniowej,
- postać opuszkowa, w której wirus atakuje m.in. jądra nerwów czaszkowych, ośrodek krążenia i oddychania, przez co jest niezwykle niebezpieczne, występuje częściej u dorosłych,
- postać opuszkowo-rdzeniowa, występująca rzadko, śmiertelna.

Rzadko spotykanym skutkiem zakażenia polio jest zapalenie mózgu.

Drogi przenoszenia

Wirus polio przenoszony jest drogą oralno-fekalną z człowieka na człowieka. Ludzie są jedynymi znanymi naturalnymi nosicielami wirusa polio, chociaż w ramach badań na tym patogenem zarażano nim małpy oraz transgeniczne myszy. 

Leczenie i profilaktyka

W infekcjach polio stosuje się leczenie objawowe, które ma na celu złagodzenie przebiegu oraz zminimalizowaniu szans na powikłania. Wspomagająco stosowane są antybiotyki, leki przeciwbólowe, pożywna dieta oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia. Leczenie polio często wiąże się z długotrwałą rehabilitacją czy stosowaniem aparatów ortopedycznych.
Najlepszą ochroną przeciwko zakażeniom wirusem polio jest przyjęcie szczepienia. Na rynku dostępne są dwie szczepionki — szczepionka Salka (podawana pozajelitowo, zawiera unieczynnione cząsteczki wirusów) oraz szczepionka Sabina (podawana doustnie, zawiera atenuowane, żywe wirusy).

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43