Wirus AH1N1 - podtyp wirusa grypy typu A

 

Wirus AH1N1 jest podtypem wirusa grypy typu A. Odmiany tego patogenu odpowiedzialne są między innymi za wywołanie hiszpanki w 1918 roku oraz za zachorowania na świńską grypę, a także na tradycyjną grypę sezonową. W tekście tym została omówiona odmiana wirusa AH1N1 prowadząca do powstania świńskiej grypy, czyli zakaźnej choroby układu oddechowego świń, która zarówno u tych zwierząt, jak u ludzi charakteryzuje się dużą zaraźliwością, ale małą śmiertelnością. Pierwszy raz wirus ten wyizolowany został u świń w 1930 roku.

Budowa

Wirion ma wielkość od 40 do 120 nanometrów i posiada osłonkę lipidową z licznymi wypustkami. Natomiast otoczka białkowa tworzona jest przez 2 rodzaje białek hemaglutyninę pierwszego typu oraz neuraminidazę pierwszego typu - stąd nazwa wirusa H1N1. Kapsyd posiada symetrię helikalną, natomiast sam wirion przez obecność otoczki może mieć różne kształty. Materiał genetyczny składa się z RNA o ujemnej polarności, który ma 8 segmentów.


Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus AH1N1
Wirus AH1N1 widziany spod mikroskopu elektronowego 

 

Objawy zakażenia 

Objawy zwykle przypominają tradycyjną grypę. Występują między innymi dreszcze, wysoka gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła, kaszel, brak apetytu czy duszności. Czasem mogą pojawić się także nudności, nieżyt nosa, biegunka i wymioty. W niektórych przypadkach występuje sztywność i utrata przytomności. Zwykle świńska grypa nie prowadzi do śmierci, jednak gdy pojawiają się powikłania, szczególnie u dzieci lub osób starszych, może skończyć się zgonem. 

Objawy - wirus AH1N1
Objawy wywołane wirusem AH1N1


Drogi przenoszenia 

Wirus AH1N1 może być przenoszony między ludźmi i zwykle dochodzi do tego przez drogę kropelkową podczas bliskich kontaktów z osobą zarażoną, która kicha lub kaszle. Możliwe jest także zainfekowanie się przez bezpośredni kontakt z przedmiotami, na których chory pozostawił wydzieliny zawierające wirusa, ponieważ zdolny jest on przetrwać wiele godzin poza organizmem gospodarza.  

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie głównie polega na stosowaniu leków łagodzących objawy choroby, a także bardzo ważne jest równoczesne przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych. Najbardziej skutecznym sposobem na uniknięcia zarażenia się wirusem AH1N1 jest zaszczepienie się na grypę. Dodatkowo warto ograniczać kontakt z osobami chorymi oraz często myć ręce.

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43