Wirus AH1N1 - podtyp wirusa grypy typu A

 

Wirus AH1N1 jest podtypem wirusa grypy typu A. Odmiany tego patogenu odpowiedzialne są między innymi za wywołanie hiszpanki w 1918 roku oraz za zachorowania na świńską grypę, a także na tradycyjną grypę sezonową. W tekście tym została omówiona odmiana wirusa AH1N1 prowadząca do powstania świńskiej grypy, czyli zakaźnej choroby układu oddechowego świń, która zarówno u tych zwierząt, jak u ludzi charakteryzuje się dużą zaraźliwością, ale małą śmiertelnością. Pierwszy raz wirus ten wyizolowany został u świń w 1930 roku.

Budowa

Wirion ma wielkość od 40 do 120 nanometrów i posiada osłonkę lipidową z licznymi wypustkami. Natomiast otoczka białkowa tworzona jest przez 2 rodzaje białek hemaglutyninę pierwszego typu oraz neuraminidazę pierwszego typu - stąd nazwa wirusa H1N1. Kapsyd posiada symetrię helikalną, natomiast sam wirion przez obecność otoczki może mieć różne kształty. Materiał genetyczny składa się z RNA o ujemnej polarności, który ma 8 segmentów.


Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus AH1N1
Wirus AH1N1 widziany spod mikroskopu elektronowego 

 

Objawy zakażenia 

Objawy zwykle przypominają tradycyjną grypę. Występują między innymi dreszcze, wysoka gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła, kaszel, brak apetytu czy duszności. Czasem mogą pojawić się także nudności, nieżyt nosa, biegunka i wymioty. W niektórych przypadkach występuje sztywność i utrata przytomności. Zwykle świńska grypa nie prowadzi do śmierci, jednak gdy pojawiają się powikłania, szczególnie u dzieci lub osób starszych, może skończyć się zgonem. 

Objawy - wirus AH1N1
Objawy wywołane wirusem AH1N1


Drogi przenoszenia 

Wirus AH1N1 może być przenoszony między ludźmi i zwykle dochodzi do tego przez drogę kropelkową podczas bliskich kontaktów z osobą zarażoną, która kicha lub kaszle. Możliwe jest także zainfekowanie się przez bezpośredni kontakt z przedmiotami, na których chory pozostawił wydzieliny zawierające wirusa, ponieważ zdolny jest on przetrwać wiele godzin poza organizmem gospodarza.  

Leczenie i profilaktyka 

Leczenie głównie polega na stosowaniu leków łagodzących objawy choroby, a także bardzo ważne jest równoczesne przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych. Najbardziej skutecznym sposobem na uniknięcia zarażenia się wirusem AH1N1 jest zaszczepienie się na grypę. Dodatkowo warto ograniczać kontakt z osobami chorymi oraz często myć ręce.

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
lulll
Anonimek • 2020-10-26 12:07:17
kdaglvkf;djg;jf;kjgdk;fjbfjkbjjkjkjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj...
ohah • 2020-10-26 09:26:26
UwU
UwU • 2020-10-26 09:04:45
Opisz przemysł
Zbychu sto noga • 2020-10-25 13:38:03
Wow
Kaja • 2020-10-24 09:18:06