Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wirus AH1N1 - podtyp wirusa grypy typu A

 

Wirus AH1N1 jest podtypem wirusa grypy typu A. Odmiany tego patogenu odpowiedzialne są między innymi za wywołanie hiszpanki w 1918 roku oraz za zachorowania na świńską grypę, a także na tradycyjną grypę sezonową. W tekście tym została omówiona odmiana wirusa AH1N1 prowadząca do powstania świńskiej grypy, czyli zakaźnej choroby układu oddechowego świń, która zarówno u tych zwierząt, jak u ludzi charakteryzuje się dużą zaraźliwością, ale małą śmiertelnością. Pierwszy raz wirus ten wyizolowany został u świń w 1930 roku.

Budowa

Wirion ma wielkość od 40 do 120 nanometrów i posiada osłonkę lipidową z licznymi wypustkami. Natomiast otoczka białkowa tworzona jest przez 2 rodzaje białek hemaglutyninę pierwszego typu oraz neuraminidazę pierwszego typu - stąd nazwa wirusa H1N1. Kapsyd posiada symetrię helikalną, natomiast sam wirion przez obecność otoczki może mieć różne kształty. Materiał genetyczny składa się z RNA o ujemnej polarności, który ma 8 segmentów.


Widok spod mikroskopu elektronowego - Wirus AH1N1
Wirus AH1N1 widziany spod mikroskopu elektronowego 

 

Objawy zakażenia 

Objawy zwykle przypominają tradycyjną grypę. Występują między innymi dreszcze, wysoka gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła, kaszel, brak apetytu czy duszności. Czasem mogą pojawić się także

Zobacz również

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć.

  Więcej
 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk.

  Więcej
 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to spowodowane tym, że ich ...

  Więcej
 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia.

  Więcej
 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować jeden gatunek bakteri...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28