Wirusy HSV - wirusy opryszczki pospolitej

 

Wirusy HSV (Herpes Simplex Virus) to inaczej wirusy opryszczki pospolitej. Należą one do rodziny herpeswirusów. Zalicza się do nich dwa gatunki: opryszczkę wargową (HHV-1) oraz opryszczkę narządów płciowych (HHV-2). Ich nazwy pochodzą od najczęstszego miejsca zakażenia. Naturalnym środowiskiem do ich namnażania się są ludzkie komórki. Patogeny te mają zdolność przechodzenia w stan latencji - utajenie, przez co mogą przetrwać w komórkach nerwowych organizmów zarażonych. Są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych na świecie wirusów.

Budowa

Wirusy opryszczki pospolitej posiadają lipidową osłonkę o obszernych rozmiarach. Ich wiriony mają średnicę o wielkości od 120 do nawet 200 nanometrów, natomiast średnica nagiego kapsydu wynosi około 100 nanometrów. Posiadają symetrię ikosaedralną, oznacza to, że kapsyd zbudowany jest z dwudziestu jednakowych trójkątnych ścian. Materiał genetyczny ma postać liniowego dwuniciowego DNA, a kodowane przez niego polipeptydy u obu gatunków są bardzo podobne. 
 

Rekonstrukcja 3D - wirus opryszczki pospolitej

Rekonstrukcja 3D wirusa HHV-1

 

Objawy zakażenia

Wirusy opryszczki pospolitej powodują zmiany zapalne na granicy skóry i błony śluzowej, najcześciej w okolicach warg w przypadku wirusa HHV-1 oraz narządów płciowych, jeśli chodzi o wirusa HHV-2. Pierwszym objawem pojawienia się zakażenia jest świąd i pieczenie, następnie po około 3 dniach w miejscu swędzenia pojawiają się drobne pęcherzyki z przeźroczystym płynnem. Gdy dochodzi do ich pęknięcia zostawiają bolesne nadżerki, które goją się samoistnie. U osób zarażonych najczęściej występują nawroty. Wynika to ze zdolności wirusów do przechodzenia w stan latencji, przez co przez długi czas mogą nie występować żadne objawy, aż do ich aktywacji, która zachodzi głównie przez wpływ czynników zewnętrznych wywołujących osłabienie odporności.


 

Zmiany zapalne - wirus opryszczki pospolitej

Zmiany zapalne wywołane wirusem HHV-1


Drogi przenoszenia

Wirusami opryszczki można się zarazić jedynie od ludzi. Wirus HHV-1 przenosi się głównie przez bezpośredni kontakt z wydzieliną zawartą w pęcherzykach oraz ze śliną, a także przez przedmioty, z których korzystała osoba zarażona, na przykład przez szklankę czy sztućce. Natomiast wirus HHV-2 przekazywany jest przede wszystkim przez kontakty seksualne.

Leczenie i profilaktyka 

Zwykle leczenie polega na jak najszybszym wysuszeniu i zlikwidowaniu pęcherzyków przez aplikowanie różnych środków przeciwwirusowych. Gdy wykwity często nawracają stosuje się dłuższą terapię lekami przepisanymi na receptę. W celu uniknięcia zarażenia zaleca się zachowywanie dystansu z osobami o aktywnych wykwitach.

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43