Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wirusy HSV - wirusy opryszczki pospolitej

 

Wirusy HSV (Herpes Simplex Virus) to inaczej wirusy opryszczki pospolitej. Należą one do rodziny herpeswirusów. Zalicza się do nich dwa gatunki: opryszczkę wargową (HHV-1) oraz opryszczkę narządów płciowych (HHV-2). Ich nazwy pochodzą od najczęstszego miejsca zakażenia. Naturalnym środowiskiem do ich namnażania się są ludzkie komórki. Patogeny te mają zdolność przechodzenia w stan latencji - utajenie, przez co mogą przetrwać w komórkach nerwowych organizmów zarażonych. Są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych na świecie wirusów.

Budowa

Wirusy opryszczki pospolitej posiadają lipidową osłonkę o obszernych rozmiarach. Ich wiriony mają średnicę o wielkości od 120 do nawet 200 nanometrów, natomiast średnica nagiego kapsydu wynosi około 100 nanometrów. Posiadają symetrię ikosaedralną, oznacza to, że kapsyd zbudowany jest z dwudziestu jednakowych trójkątnych ścian. Materiał genetyczny ma postać liniowego dwuniciowego DNA, a kodowane przez niego polipeptydy u obu gatunków są bardzo podobne. 
 

Rekonstrukcja 3D - wirus opryszczki pospolitej

Rekonstrukcja 3D wirusa HHV-1

 

Objawy zakażenia

Wirusy opryszczki pospolitej powodują zmiany zapalne na granicy skóry i błony śluzowej, najcześciej w okolicach warg w przypadku wirusa HHV-1 oraz narządów płciowych, jeśli

Zobacz również

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć.

  Więcej
 • Znaczenie wirusów

  I. Są czynnikami chorobotwórczymi; Po wniknięciu do organizmu gospodarza wirusy wywołują liczne choroby. Mogą atakować człowieka, zwierzęta, rośliny a nawet bakterie. Walka z wirusami jest niezwykle trudna, lecz możliwa. Ludzie opracowują różne szczepionk.

  Więcej
 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to spowodowane tym, że ich ...

  Więcej
 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia.

  Więcej
 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować jeden gatunek bakteri...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
uratowałeś mi PUPĘ
MyszoJeleń • 2020-05-25 07:01:09
trudne to działanie żeby dać odpowiedź chyba z 30 min to robiłem
siemaneczko • 2020-05-24 21:06:02
ok
Kiki • 2020-05-24 15:12:27
dobre XDD
PO LO • 2020-05-22 17:31:52