Inżynieria genetyczna – definicja, zastosowanie

Inżynieria genetyczna to ogół technik badawczych pozwalających na dokonanie zmian w obrębie materiału genetycznego organizmu, które prowadzą do powstania jego nowych właściwości dziedzicznych. Celem inżynierii jest więc stworzenie organizmów nowych pod względem genetycznym, o niespotykanych dotąd cechach. Rozwój technik inżynierii genetycznej stał się możliwy po odkryciu enzymów restrykcyjnych, które posiadają zdolność rozpoznania i przecięcia dwuniciowej cząsteczki DNA w obrębie ściśle określonej sekwencji nukleotydów. W inżynierii genetycznej do komórki biorcy wprowadza się obcy gen podchodzący od dawcy. Gen ten ulega replikacji i ekspresji, dzięki czemu organizm modyfikowany zostaje wzbogacony o nowe zdolności. Wycięcie fragmentu DNA zawierającego określony gen dawcy odbywa się przy użyciu wspomnianych wcześniej restryktaz, a w przeniesieniu go do komórki docelowej uczestniczą tzw. wektory , którym są najczęściej plazmidy lub wirusy.

Techniki inżynierii genetycznej wykorzystywane są w następujących dziedzinach:

rolnictwo i hodowla zwierząt – otrzymuje się transgeniczne rośliny i zwierzęta, czyli takie których genom wzbogacono o nowe zestaw genów. Powstałe w ten sposób organizmy mają nowe cechy, które umożliwią im lepsze przystosowanie się do warunków środowiska np. rośliny odporne na pestycydy, czy zwierzęta, które szybciej rosną i przybierają na wadze
farmakologia – niektóre bakterie wykosztuje się do produkcji substancji wykorzystywanych w lecznictwie np. insuliny, interferonu, szczepionek.
terapia genowa – metoda lecznicza polegająca na wprowadzeniu do komórki (somatycznej lub embrionalnej) genów właściwie działających w miejsce genów uszkodzonych
eksperymenty – na zmodyfikowanych genetycznie zwierzętach testuje się leki, które mogą okazać się skuteczne w walce z różnymi chorobami człowieka

Polecamy również:

  • Enzymy restrykcyjne – definicja, zastosowanie

    Enzymy restrykcyjne inaczej zwane restryktazami są to endonukleazy, które naturalnie obecne są w komórkach bakterii. Ich zadaniem jest ochrona komórki gospodarza przed wniknięciem obcego DNA np. bakteriofagów. Mają one bowiem zdolność przecinania cząsteczek DNA w obszarach... Więcej »

  • Klonowanie DNA – definicja, etapy, zastosowanie

    Klonowanie DNA jest to techniką, która polega na powieleniu wyizolowanych sekwencji DNA zawierających konkretny gen lub geny. Fragmenty DNA dawcy przed wprowadzenie do komórki biorcy muszą zostać połączone z specjalnym nośnikiem tzw. wektorem. W procesie klonowania DNA niezbędne... Więcej »

  • Organizmy transgeniczne – definicja, przykłady, wady i zalety

    Zgodnie z dyrektywą UE „organizmy, inne niż organizm człowieka, w których materiał genetyczny został zmieniony z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznej w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych, na skutek krzyżowania i/lub naturalnej rekombinacji to GMO (organizmy... Więcej »

  • Klonowanie organizmów – definicja, metody, wady i zalety

    Klonowanie organizmów to proces, który polega na tworzeniu kopi oryginału, a więc organizmu o takiej samej informacji genetycznej. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje klonowania: • poziome – polega na rozdzieleniu równocennych komórek zarodka,... Więcej »

  • Terapia genowa – definicja, zastosowanie, wady i zalety

    Terapia genowa to metoda leczenia chorób genetycznych, która ma na celu zniesienie niepożądanych efektów wywołanych przez mutacje. Polega na wprowadzeniu do komórek pacjentów prawidłowo działających genów w miejsce genów zmutowanych lub kopi... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 2 =
Akari
2018-05-08 17:26:11
Nie no, spoko...XD
jd
2018-05-07 18:18:24
xd
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33