Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Klonowanie DNA – definicja, etapy, zastosowanie

Klonowanie DNA jest to techniką, która polega na powieleniu wyizolowanych sekwencji DNA zawierających konkretny gen lub geny. Fragmenty DNA dawcy przed wprowadzenie do komórki biorcy muszą zostać połączone z specjalnym nośnikiem tzw. wektorem. W procesie klonowania DNA niezbędne są enzymy restrykcyjne, które umożliwiają przecięcie cząsteczek DNA zarówno dawcy jak i biorcy w ściśle określonych miejscach. Dzięki restryktazom w obu cząsteczkach DNA powstają tzw. „lepkie końce”, które  łączą się ze sobą dają zrekombinowany DNA. Dopiero po powstaniu hybrydowego DNA dochodzi do jego powielenia w organizmie biorcy. W ten sposób otrzymuje się klony, czyli populację genetycznie identycznych organizmów.

Jako wektory wykorzystywane są plazmidy bakteryjne oraz zmodyfikowane wirusy. Jednak ze względu na ich małą „pojemność” coraz częściej używa się sztuczne chromosomy: bakteryjny BAC i drożdżowy YAC.  .

Etapy klonowania DNA:

1. Przygotowanie DNA przeznaczonego do klonowania - wyizolowanie DNA z komórki dawcy lub zsyntezowanie chemiczne przy użyciu techniki PCR (reakcji łańcuchowej polimerazy).
2. Pocięcie DNA dawcy na fragmenty przy użyciu enzymów restrykcyjnych – powstanie „lepkich końców”.

Zobacz również

 • Enzymy restrykcyjne – definicja, zastosowanie

  Enzymy restrykcyjne inaczej zwane restryktazami są to endonukleazy, które naturalnie obecne są w komórkach bakterii. Ich zadaniem jest ochrona komórki gospodarza przed wniknięciem obcego DNA np. bakteriofagów. Mają one bowiem zdolność przecinania cząsteczek DNA w obszarach o ściśle określonej sek...

  Więcej
 • Organizmy transgeniczne – definicja, przykłady, wady i zalety

  Zgodnie z dyrektywą UE „organizmy, inne niż organizm człowieka, w których materiał genetyczny został zmieniony z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznej w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych, na skutek krzyżowania i/lub naturalnej rekombinacji to GMO (organizmy zmodyfikowany genetycznie)”.

  Więcej
 • Klonowanie organizmów – definicja, metody, wady i zalety

  Klonowanie organizmów to proces, który polega na tworzeniu kopi oryginału, a więc organizmu o takiej samej informacji genetycznej. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje klonowania: • poziome – polega na rozdzieleniu równocennych komórek zarodka, które jeszcze nie rozpoczęły r&oa...

  Więcej
 • Terapia genowa – definicja, zastosowanie, wady i zalety

  Terapia genowa to metoda leczenia chorób genetycznych, która ma na celu zniesienie niepożądanych efektów wywołanych przez mutacje. Polega na wprowadzeniu do komórek pacjentów prawidłowo działających genów w miejsce genów zmutowanych lub kopi genów w miejsce brakujących lu...

  Więcej
 • Elektroforeza DNA

  Elektroforeza jest techniką rozdziału cząstek np. DNA w porowatym żelu elektroforetycznym pod wpływem pola elektrycznego. Cząsteczka DNA posiada ujemnie naładowane reszty fosforanowe, dzięki którym w żelu przemieszcza się w kierunku elektrody dodatniej.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 5 =
Aaaa
2016-05-10 11:38:34
Nic potrzebnego
biologgg
2016-03-10 19:27:04
2/10
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28