Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gutacja

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czym jest gutacja u roślin?

Gutacja jest zjawiskiem fizjologicznym i umożliwia pozbycie się nadmiaru wody z rośliny w sytuacji gdy proces transpiracji nie zachodzi lub jest niewystarczający.

 

Zjawisko gutacji widoczne na liściu
Zjawisko gutacji widoczne na liściu

 

Mechanizm gutacji

Gutacja zachodzi za sprawą parcia korzeniowego, które działa jak pompa tłocząca. Woda jest tłoczona z korzenia do łodyg i liści. Rośliny naczyniowe posiadają specjalne struktury zwane hydatodami. Znajdują się one na brzegu blaszki liściowej i są wyspecjalizowane do usuwania nadmiaru wody oraz soli mineralnych. Gutacja zachodzi w momencie gdy roślina ma dostęp do dużej ilości wody w glebie a w powietrzu panuje wysoki poziom wilgotności, wówczas transpiracja nie zachodzi. Gutacja występuje u młodych roślin, ale także u niektórych grzybów, z tą różnicą, że krople płynu zbierają się na powierzchni owocnika i są wydzielane przez wszystkie komórki grzybni.

Różnica pomiędzy gutacją a płaczem roślin

Płacz roślin, również tak jak gutacja zachodzi za pomocą parcia korzeniowego. Występuje jednak tylko u niektórych roślin a sok roślinny wydostaje się na zewnątrz w wyniku nacięcia łodygi. Składnikami soku roślinnego są: cukry, woda oraz sole mineralne. Zjawisko to jest szczególnie ważne w przemyśle spożywczym, ponieważ za jego pomocą otrzymuje się syrop klonowy. Płacz roślin jest zjawiskiem częstym także u brzozy.

 

Zbieranie soku roślinnego z drzewa
Zbieranie soku roślinnego z drzewa

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 3 =