Czym jest gutacja u roślin?
Gutacja jest zjawiskiem fizjologicznym i umożliwia pozbycie się nadmiaru wody z rośliny w sytuacji gdy proces transpiracji nie zachodzi lub jest niewystarczający.
Zjawisko gutacji widoczne na liściu |
Mechanizm gutacji
Gutacja zachodzi za sprawą parcia korzeniowego, które działa jak pompa tłocząca. Woda jest tłoczona z korzenia do łodyg i liści. Rośliny naczyniowe posiadają specjalne struktury zwane hydatodami. Znajdują się one na brzegu blaszki liściowej i są wyspecjalizowane do usuwania nadmiaru wody oraz soli mineralnych. Gutacja zachodzi w momencie gdy roślina ma dostęp do dużej ilości wody w glebie a w powietrzu panuje wysoki poziom wilgotności, wówczas transpiracja nie zachodzi. Gutacja występuje u młodych roślin, ale także u niektórych grzybów, z tą różnicą, że krople płynu zbierają się na powierzchni owocnika i są wydzielane przez wszystkie komórki grzybni.
Różnica pomiędzy gutacją a płaczem roślin
Płacz roślin, również tak jak gutacja zachodzi za pomocą parcia korzeniowego. Występuje jednak tylko u niektórych roślin a sok roślinny wydostaje się na zewnątrz w wyniku nacięcia łodygi. Składnikami soku roślinnego są: cukry, woda oraz sole mineralne. Zjawisko to jest szczególnie ważne w przemyśle spożywczym, ponieważ za jego pomocą otrzymuje się syrop klonowy. Płacz roślin jest zjawiskiem częstym także u brzozy.
Zbieranie soku roślinnego z drzewa |