Choroby wirusowe roślin - mozaika tytoniowa i smugowatość ziemniaka

Wirus mozaiki tytoniowejWirusy infekujące rośliny

Wirus mozaiki tytoniowej jest pierwszym poznanym wirusem. Wyizolowano go w roku 1930. Posiada materiał genetyczny w postaci jednoniciowego RNA i powoduje chorobę roślin zwaną mozaiką tytoniową. Z kolei wirus o nazwie Potato wirus Y powoduje chorobę zwaną smugowatością ziemniaka.

Mozaika tytoniowa – objawy i zwalczanie

Rośliny zarażone wirusem mozaiki tytoniowej posiadają charakterystyczne plamistości na liściach. Przebarwienia są w odcieniach żółci i szarości, przez co odznaczają się na tle zieleni. Wyróżnia się dwie postaci mozaiki: łagodną - gdy granice między plamami nie są wyraźnie zaznaczone oraz ostrą, gdy granica plam konkretnie się odznacza. Dodatkowo liście rośliny zainfekowanej są karłowate i pofałdowane. Objawy wirusa są zależne od gatunku zarażonej rośliny, w przypadku pomidorów wirus powoduje zmniejszenie liczby owoców oraz ich karłowatość. Nie ma środka chemicznego, który zwalczyłby infekcje, dlatego należy wykonywać czynności mające na celu nie dopuszczenie do infekcji. Najbardziej skutecznymi metodami są: zmiana miejsca uprawy gdy nastąpiło zakażenie oraz eliminacja wszystkich zarażonych roślin.

Objawy smugowatości ziemniaka

Najbardziej niekorzystnym objawem zarażenia, z punktu widzenia gospodarczego, jest drobnienie bulw ziemniaka. Ponadto pojawiają się nekrotyczne smugi, które są oznaką obumierania tkanki. W tej chorobie również można zauważyć mozaikę lub pofałdowanie blaszki liściowej. Wektorem przenoszącym wirusa z jednej rośliny na drugą są mszyce.

Mozaika na liściu
Mozaika na liściu

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43