Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Choroby wirusowe roślin - mozaika tytoniowa i smugowatość ziemniaka

Ostatnio komentowane
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wirus mozaiki tytoniowejWirusy infekujące rośliny

Wirus mozaiki tytoniowej jest pierwszym poznanym wirusem. Wyizolowano go w roku 1930. Posiada materiał genetyczny w postaci jednoniciowego RNA i powoduje chorobę roślin zwaną mozaiką tytoniową. Z kolei wirus o nazwie Potato wirus Y powoduje chorobę zwaną smugowatością ziemniaka.

Mozaika tytoniowa – objawy i zwalczanie

Rośliny zarażone wirusem mozaiki tytoniowej posiadają charakterystyczne plamistości na liściach. Przebarwienia są w odcieniach żółci i szarości, przez co odznaczają się na tle zieleni. Wyróżnia się dwie postaci mozaiki: łagodną - gdy granice między plamami nie są wyraźnie zaznaczone oraz ostrą, gdy granica plam konkretnie się odznacza. Dodatkowo liście rośliny zainfekowanej są karłowate i pofałdowane. Objawy wirusa są zależne od gatunku zarażonej rośliny, w przypadku pomidorów wirus powoduje zmniejszenie liczby owoców oraz ich karłowatość. Nie ma środka chemicznego, który zwalczyłby infekcje, dlatego należy wykonywać czynności mające na celu nie dopuszczenie do infekcji. Najbardziej skutecznymi metodami są: zmiana miejsca uprawy gdy nastąpiło zakażenie oraz eliminacja wszystkich zarażonych roślin.

Objawy smugowatości ziemniaka

Najbardziej niekorzystnym objawem zarażenia, z punktu widzenia gospodarczego, jest drobnienie bulw ziemniaka. Ponadto pojawiają się nekrotyczne smugi, które są oznaką obumierania tkanki. W tej chorobie również można zauważyć mozaikę lub pofałdowanie blaszki liściowej. Wektorem przenoszącym wirusa z jednej rośliny na drugą są mszyce.

Mozaika na liściu
Mozaika na liściu

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 4 =