Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Choroby wirusowe roślin - mozaika tytoniowa i smugowatość ziemniaka

Wirus mozaiki tytoniowejWirusy infekujące rośliny

Wirus mozaiki tytoniowej jest pierwszym poznanym wirusem. Wyizolowano go w roku 1930. Posiada materiał genetyczny w postaci jednoniciowego RNA i powoduje chorobę roślin zwaną mozaiką tytoniową. Z kolei wirus o nazwie Potato wirus Y powoduje chorobę zwaną smugowatością ziemniaka.

Mozaika tytoniowa – objawy i zwalczanie

Rośliny zarażone wirusem mozaiki tytoniowej posiadają charakterystyczne plamistości na liściach. Przebarwienia są w odcieniach żółci i szarości, przez co odznaczają się na tle zieleni. Wyróżnia się dwie postaci mozaiki: łagodną - gdy granice między plamami nie są wyraźnie zaznaczone oraz ostrą, gdy granica plam konkretnie się odznacza. Dodatkowo liście rośliny zainfekowanej są karłowate i pofałdowane. Objawy wirusa są zależne od gatunku zarażonej rośliny, w przypadku pomidorów wirus powoduje zmniejszenie liczby owoców oraz ich karłowatość. Nie ma środka chemicznego, który zwalczyłby infekcje, dlatego należy wykonywać czynności mające na celu nie dopuszczenie do infekcji. Najbardziej skutecznymi metodami są: zmiana miejsca uprawy gdy nastąpiło zakażenie oraz eliminacja wszystkich zarażonych roślin.

Objawy smugowatości ziemniaka

Najbardziej niekorzystnym objawem zarażenia, z punktu widzenia gospodarczego, jest drobnienie bulw ziemniaka. Ponadto pojawiają się nekrotyczne smugi, które są oznaką obumierania tkanki. W tej chorobie również można zauważyć mozaikę lub pofałdowanie blaszki liściowej. Wektorem przenoszącym wirusa z jednej rośliny na drugą są mszyce.

Mozaika na liściu
Mozaika na liściu

Zobacz również

 • Hormony roślinne

  .

  Więcej
 • Ruchy roślin

  Ruch jest objawem życia, charakterystycznym zarówno dla organizmów zwierzęcych jak i roślinnych. Zdolność wykonywania ruchów jest wyraźniejsza u zwierząt, u których dominuje ruch lokomocyjny, pozwalający na aktywną zmianę miejsca.

  Więcej
 • Mszaki

  Mszaki są sztuczną jednostką systematyczną, do której zaliczmy kilka niezależnych linii rozwojowych. Najważniejsze z nich to mchy i wątrobowce. Zajmują zarówno wilgotne (lasy, łąki, torfowiska) jak i suche środowiska (półpustynie).

  Więcej
 • Paprotniki

  Paprotniki podobnie jak mszaki są sztuczną jednostką systematyczną, do której zaliczamy rośliny należące do trzech niezależnych linii rozwojowych. Do najważniejszych z nich należą paprociowe, widłakowe i skrzypowe.

  Więcej
 • Rośliny nasienne

  Rośliny nasienne to rośliny, które najlepiej przystosowały się do warunków życia panujących na lądzie. Do nasiennych zaliczamy nagonasienne (nagozalążkowe) i okrytonasienne (okrytozalążkowe). Kryterium podziału w tym wypadku jest obecność (lub brak) ochrony zarówno nasienia jak i zalążka...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28