Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Epifity - klasyfikacja, rodzaje, znaczenie dla środowiska

Klasyfikacja epifitów

Epifityroślinami zwykle samożywnymi. Żyją one porastając inne gatunki roślin, na przykład drzewa, które stanowią dla epifitów podporę. Według dawnej klasyfikacji rośliny te były zaliczane do fanerofitów, obecnie są traktowane jako oddzielna forma życia. Do epifitów należy ponad 25 tysięcy gatunków. Największa grupa przedstawicieli to storczykowate. Epifity nie posiadają organów roślinnych, które mogłyby im umożliwić lądowy tryb życia, wręcz przeciwnie – są one zbudowane tak, że doskonale sobie radzą w trybie nadziemnym. Przykładem epifitów niesamożywnych są rośliny z grupy jemiołowatych. Za pomocą ssawek przyczepiają się do żywiciela i czerpią z niego korzyści.

Rodzaje epifitów – charakterystyka

W zależności od miejsca bytowania epifitów, można wyróżnić różne typy. Te, które za miejsce życia wybierają korę nazywa się epifitami korowymi, z kolei epifilami nazywa się epifity wyrastające na liściach. Występują również tam, gdzie gromadzi się znaczna ilość martwej materii (detrytusu) wówczas takie epifity noszą nazwę detrytusowych.
Epifity można podzielić także ze względu na okolicznści ich występowania. Kiedy roślina nie będąca epifitem wyrasta w pobliżu martwej materii organicznej określa się ją epifitem przygodnym. Natomiast epifity właściwie, to takie, które swój cykl rozwojowy przechodzą bez kontaktu z podłożem.

Jakie jest znaczenie epifitów dla środowiska?


Rośliny te są siedliskiem i schronieniem dla wielu bezkręgowców oraz kręgowców, dzięki czemu odgrywają ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej. Jest to szczególnie cenne w lasach tropikalnych, tam epifity występują pospolicie i współtworzą florę.

Epifity porastające drzewo
Epifity porastające drzewo

Zobacz również

 • Hormony roślinne

  .

  Więcej
 • Ruchy roślin

  Ruch jest objawem życia, charakterystycznym zarówno dla organizmów zwierzęcych jak i roślinnych. Zdolność wykonywania ruchów jest wyraźniejsza u zwierząt, u których dominuje ruch lokomocyjny, pozwalający na aktywną zmianę miejsca.

  Więcej
 • Mszaki

  Mszaki są sztuczną jednostką systematyczną, do której zaliczmy kilka niezależnych linii rozwojowych. Najważniejsze z nich to mchy i wątrobowce. Zajmują zarówno wilgotne (lasy, łąki, torfowiska) jak i suche środowiska (półpustynie).

  Więcej
 • Paprotniki

  Paprotniki podobnie jak mszaki są sztuczną jednostką systematyczną, do której zaliczamy rośliny należące do trzech niezależnych linii rozwojowych. Do najważniejszych z nich należą paprociowe, widłakowe i skrzypowe.

  Więcej
 • Rośliny nasienne

  Rośliny nasienne to rośliny, które najlepiej przystosowały się do warunków życia panujących na lądzie. Do nasiennych zaliczamy nagonasienne (nagozalążkowe) i okrytonasienne (okrytozalążkowe). Kryterium podziału w tym wypadku jest obecność (lub brak) ochrony zarówno nasienia jak i zalążka...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11