Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wernalizacja – na czym polega, znaczenie dla roślin ozimych

Na czym polega wernalizacja?

Wernalizacja jest procesem charakterystycznym dla roślin ozimych. Określa się to zjawisko również jako jarowizację. Pod wpływem niskich temperatur dochodzi do przemian biochemicznych w roślinie, które powodują zakwitanie. Stożek wzrostu jest miejscem, w którym roślina odbiera bodziec termiczny. Kiedy roślina nie dozna ujemnej temperatury, wówczas nie wytwarza kwiatów. Optymalna temperatura do procesu wernalizacji jest zależna od gatunku rośliny, jednak mieści się w zakresie od 0 – 10 °C.

Gospodarcze znaczenie wernalizacji

W celu otrzymania kwiatów, a następnie jadalnych części rośliny, ogrodnicy stosują wernalizacje. Proces ten jest konieczny dla cebuli zwyczajnej oraz wielu gatunków warzyw, na przykład dla kalarepy lub selera. Nasiona roślin ozimych należy zasiewać końcem czerwca, dzięki temu rośliny w maju lub w czerwcu następnego roku wydadzą wysokie plony.

Cebula zwyczajna aby zakwitnąć wymaga wernalizacji
Cebula zwyczajna aby zakwitnąć
wymaga wernalizacji

Roślina jara czy ozima?

Rośliny jare to takie, które przechodzą cały cykl rozwojowy w jednym okresie wegetacyjnym. Zalicza się do nich: gorczycę, wykę jarą, ziemniaka, żyto jare, proso zwyczajne, owies. Po wysianiu wiosną, można spodziewać się plonów. Z kolei do roślin ozimych zaliczane są zarówno rośliny jednoroczne, jak i dwuletnie. Do przejścia całego cyklu rozwojowego wymagają niskich temperatur i są przystosowane do zimowania pod pokrywą śnieżną. Wysiane na wiosnę nie wydają owoców. Odmiany roślin ozimych to: jęczmień ozimy, żyto ozime, rzepak ozimy, pszenżyto ozime oraz pszenica ozima.

Zobacz również

 • Hormony roślinne

  .

  Więcej
 • Ruchy roślin

  Ruch jest objawem życia, charakterystycznym zarówno dla organizmów zwierzęcych jak i roślinnych. Zdolność wykonywania ruchów jest wyraźniejsza u zwierząt, u których dominuje ruch lokomocyjny, pozwalający na aktywną zmianę miejsca.

  Więcej
 • Mszaki

  Mszaki są sztuczną jednostką systematyczną, do której zaliczmy kilka niezależnych linii rozwojowych. Najważniejsze z nich to mchy i wątrobowce. Zajmują zarówno wilgotne (lasy, łąki, torfowiska) jak i suche środowiska (półpustynie).

  Więcej
 • Paprotniki

  Paprotniki podobnie jak mszaki są sztuczną jednostką systematyczną, do której zaliczamy rośliny należące do trzech niezależnych linii rozwojowych. Do najważniejszych z nich należą paprociowe, widłakowe i skrzypowe.

  Więcej
 • Rośliny nasienne

  Rośliny nasienne to rośliny, które najlepiej przystosowały się do warunków życia panujących na lądzie. Do nasiennych zaliczamy nagonasienne (nagozalążkowe) i okrytonasienne (okrytozalążkowe). Kryterium podziału w tym wypadku jest obecność (lub brak) ochrony zarówno nasienia jak i zalążka...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25