Rozmnażanie wegetatywne roślin

Osobniki potomne powstałe w wyniku rozmnażania wegetatywnego (bezpłciowego) są genetycznie identyczne z organizmem macierzystym. W królestwie roślin rozmnażanie wegetatywne możliwe jest przez:

- rozmnóżki - są to fragmenty plechy lub bulwki pędowe roślin zarodnikowych lub nasiennych; powstają na łodygach, brzegach liści lub rozłogach,

- kłącza - to podziemny pęd (przekształcona łodyga), o charakterystycznym zgrubiałym kształcie, który może pełnić rolę przetrwalnikową jak i spichrzową, z obecnych na kłączu węzłach mogą wyrastać korzenie przybyszowe i pąki boczne, które dają początek nowej roślinie,

- rozłogi - to wydłużone pędy, porastające powierzchnię ziemi, budową przypominające kłącza, 

- cebule - to pędy podziemne o charakterystycznej, silnie skróconej łodydze, posiadającej liczne, ściśle do siebie przylegające liście spichrzowe, na szczycie cebul występuje pąk wierzchołkowy, z którego może rozwinąć się dorosła roślina.

W ogrodnictwie (sadownictwie) wegetatywne rozmnażanie roślin przeprowadza się za pomocą sadzonek, czyli fragmentów roślin, które są zdolne do rozrostu w nową pełnowartościową roślinę (mogą być to odpowiednie fragmenty pędu, liści czy korzenia) lub szczepienia, które polega na wszczepieniu fragmentu rośliny tzw. zrazu na dorosły okaz innej rośliny (tzw. podkładkę). Zabieg ma na celu np. uszlachetnienie drzewa owocowego lub ozdobnego, dlatego zrazem są najczęściej gatunki/odmiany o korzystniejszych cechach niż podkładka.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42