Układ pokarmowy człowieka – budowa

Układ pokarmowy człowieka składa się przewodu pokarmowego oraz gruczołów dodatkowych: ślinianek, trzustki i wątroby.

Przewód pokarmowy dzieli się na:

jamę ustną – początkowy odcinek przewodu pokarmowego, w którym odbywa się wstępna obórka pokarmu oraz rozpoczyna się trawinie cukrów; jama ustna zawiera zęby i język, ograniczona jest wargami, policzkami i podniebieniem;
gardło – wspólny odcinek układu oddechowego i pokarmowego, w momencie połykania nagłośnia zamyka drogą do krtani, co zabezpiecza przed dostaniem się kęsów pokarmu do dróg oddechowych;
przełyk – długa rura (25-30 cm), która dzięki skurczom mięśni transportuje pokarm z gardła do żołądka;
żołądek – mięśniowy, rozciągliwy worek, w którym odbywa się trawienie białek;
jelito cienkie – najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego mierzący do 8 metrów długości; składa się z dwunastnicy, jelita czczego i krętego; w jelicie odbywa się końcowe trawienie składników pokarmowych oraz ich wchłanianie (powierzchnię chłonną zwiększają pokrywające błonę śluzową kosmki jelitowe)
jelito grube – końcowy odcinek przewodu pokarmowego składający się z kątnicy, okrężnicy (z wyrostkiem robaczkowym) i odbytnicy zakończonej odbytem; w jelicie grubym odbywa się resorpcja wody i soli mineralnych oraz formułowanie i usuwanie kału; w tej części przewodu pokarmowego żyją bakterie symbiotyczne, które produkują witaminy B i K.

Układ pokarmowy
Układ pokarmowy

Funkcją układu pokarmowego jest trawienie pokarmu, a więc hydroliza makrocząsteczkowych substancji pokarmowych do substancji drobnocząsteczkowych, które mogą być wchłonięte, a następnie wykorzystane  w celach energetycznych i budulcowych. Niestrawione resztki pokarmu są wydalane, czyli usuwane z organizmu przez otwór odbytowy.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 2 =
Iza
2019-10-29 17:14:51
Hejka
haha
2018-12-18 14:59:32
fajne
pizzaboi
2018-11-12 11:47:25
nw po co tu pisze xD
pizzaboi
2018-11-12 11:46:36
ok thx
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43