Budowa przełyku

Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13 mm (opróżniony) do 25 mm (wypełniony).

W przełyku możemy wyróżnić trzy zasadnicze odcinki:

szyjny leżący za tchawicą, na pograniczu klatki piersiowej i szyi; jest on stosunkowo krótki – stanowi około 5 centymetrów;
piersiowy biegnie w śródpiersiu górnym i tylnym;
brzuszny ciągnie się od otworu przełykowego przepony, a kończy wpustem żołądka, ma 2-5 cm długości.

Przełyk posiada trzy przewężenia:

górne – na granicy z gardłem;
środkowe – na wysokości rozdwojenia tchawicy, w miejscu skrzyżowania z lewym oskrzelem;
dolne – w obrębie przepony, ok. 3 cm nad wpustem żołądka.

Zwężenia górne i dolne, powstają na wskutek napięcia mięśni okrężnych tworząc zwieracz górny i dolny przełyku.

Ściana przełyku zbudowana jest z: błony zewnętrznej, błony mięśniowej, tkanki podśluzowej i z błony śluzowej. Błonę zewnętrzną stanowi tkanka łączna luźna (w części szyjnej), częściowo opłucna (w części piersiowej) oraz otrzewna (w przeważającej powierzchni części brzusznej). Błona mięśniowa zbudowana jest z dwóch rodzajów.  Mięśnie poprzecznie prążkowane występujące w górnej części przełyku stopniowo ku dołowi przechodzą w mięśnie gładkie. Tak więc górną część przełyku stanowią mięśnie poprzecznie prążkowane, dolną gładkie, a  środkową mieszane. W mięśniówce gładkiej wyróżnić możemy dwie warwy: okrężną i podłużną, których rytmiczna praca umożliwia przesuwanie pokarmu. Błona śluzowa pokryta nabłonkiem płaskim wielowarstwowym układ się w fałdy, w których gromadzi się śluz, dzięki czemu pokarm jest zwilżany, co ułatwia jego przemieszczanie się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego.

Przełyk

Przewód pokarmowy z zaznaczonym przełykiem/
Olek Remesz (21.08.2007)/commons.wikimedia.org

Funkcja przełyku:

Ściany przełyku nie wydzielają żadnych enzymów, dlatego też w tej części układu pokarmowego nie odbywa się trawienie, ani wchłanianie.  Funkcją przełyku jest więc jedynie transport pokarmu z części poprzedzającej do części następującej po nim, czyli z gardła do żołądka.

 

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

 • Budowa i funkcje wątroby

  Wątroba jest największym gruczołem znajdującym się w organizmie człowieka, funkcjonalne należący do układu pokarmowego. Ma czerwonobrunatne zabarwienie, co związane jest z dużą ilością krwi przez nią przepływającą. Wątroba jest podwójnie unaczyniona: odżywczo przez tętnicę... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24