Budowa i funkcje jelita cienkiego

Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych czynników (m.in. od wieku oraz stopnia napięcia błony śluzowej), na zwłokach wynosi od 6 do 8 metrów. Błona śluzowa jelita cienkiego jest bardzo dobrze unaczyniona i zawiera liczne gruczoły śluzowe. Jej powierzchnia jest silnie pofałdowana – tworzy tzw. kosmki jelitowe (o długości od 0,5 do 1,5 mm), których nabłonek zawiera liczne mikrokosmki. To sprawia, że znacznie zwiększa się powierzchnia wchłaniania.

W jelicie cienkim wyróżniamy trzy odcinki: dwunastnicę, jelito kręte i jelito czcze.

Dwunastnica jest najkrótszą częścią jelita mierzącą około 30 cm długości. Wyróżnić w niej możemy:

część górną – zwaną opuszką, która rozpoczyna się na wysokości I kręgu lędźwiowego przy odźwierniku a kończy przy szyjce pęcherzyka żółciowego;
część zstępującą – biegnie pionowo w dół (poza okrężnicą poprzeczną) od szyjki pęcherzyka żółciowego do wysokości III kręgu lędźwiowego;
część dolną – biegnie początkowo poziomo, potem skośnie ku górze, na wysokości II kręgu lędźwiowego zgięciem dwunastniczo-czczym przechodzi w jelito czcze.

W dwunastnicy wyróżnić możemy dwie  brodawki: większą (zawiera wspólne ujście przewodu żółciowego wspólnego i przewodu trzustkowego) i mniejszą (zawiera ujście przewodu trzustkowego dodatkowego).

Jelito czcze rozpoczyna się przy zgięciu dwunastniczo-czczym i płynne przechodzi w jelito kręte. Pomimo braku wyraźnego odgraniczenia, przyjmuje się, że 2/5 górne części jelita cienkiego (nie licząc dwunastnicy) stanowi jelito czcze (zajmuje lewą część jamy brzusznej), a 3/5 dolne części stanowi jelito kręte (zajmuje prawą i dolną część jamy brzusznej). Jelito czcze i kręte leżą wewnątrzotrzewnowo, do tylnej ściany jamy brzusznej przymocowane są krezką, która pozwala na ich dużą ruchomość. Dzięki krezce jelito układa się w pętle, które leżą pomiędzy poszczególnymi odcinkami jelita grubego.

Jelito cienkie
Przewód pokarmowy z zaznaczonym jelitem cienkim/
Olek Remesz (21.08.2007)/commons.wikimedia.org

Funkcja jelita cienkiego:

• produkcja soku jelitowego;
• dalsze trawienie składników pokarmowych i ich wchłanianie.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

 • Budowa i funkcje wątroby

  Wątroba jest największym gruczołem znajdującym się w organizmie człowieka, funkcjonalne należący do układu pokarmowego. Ma czerwonobrunatne zabarwienie, co związane jest z dużą ilością krwi przez nią przepływającą. Wątroba jest podwójnie unaczyniona: odżywczo przez tętnicę... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 2 =
Mels
2017-04-02 10:44:51
nie pomogło :(
yup
2016-11-28 18:48:06
Wgl. nie pomogło
www
2016-04-04 16:08:37
w ogóle nie pomogło
SKKF
2016-03-03 17:24:45
to mi bardzo pomogło
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43