Budowa i funkcje wątroby

Wątroba jest największym gruczołem znajdującym się w organizmie człowieka, funkcjonalne należący do układu pokarmowego. Ma czerwonobrunatne zabarwienie, co związane jest z dużą ilością krwi przez nią przepływającą. Wątroba jest podwójnie unaczyniona: odżywczo przez tętnicę wątrobową doprowadzającą krew wraz z tlenem i czynnościowo przez układ wrotny, który dostarcza odtlenowaną krew bogatą w składniki pokarmowe. Jej ciężar wynosi przeciętnie 1,5 kg (u kobiet 1,3-1,5 kg, u mężczyzn od 1,5-1,7 kg). Wątroba leży w prawym podbrzuszu, tuż pod przeponą. Tworzą ją dwa płaty: większy płat prawy oraz mniejszy płat lewy. Każdy z nich zbudowany jest z segmentów, które z kolei dzielą się na zraziki, będące podstawowymi jednostkami morfologiczno-czynnościowymi wątroby. Zraziki zwierają hepatocyty ułożone w tak zwany beleczki wątrobowe.

Funkcje wątroby:

gospodarowanie glukozą – w zależności od potrzeb: przekształcanie glukozy w glikogen, lub jej resynteza;
gospodarowanie tłuszczami – synteza cholesterolu, lipoprotein, fosfolipidów; przetwarzanie węglowodanów i białek w tłuszcze;
gospodarowanie białkami – produkcja białek osocza (albumin) i czynników krzepnięcia krwi (fibrynogenu, protrombiny);
produkcja żółci, która uczestniczy w emulgacji tłuszczy oraz ułatwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K);
magazynowanie witamin (A, D i B12) oraz żelaza i miedzi;
odtruwanie organizmu poprzez neutralizacje różnych toksyn znajdujących się w organizmie np. alkoholu, leków, amoniaku (cykl mocznikowy), hormonów itp.;
produkcja heparyny, czyli czynnika zapobiegającego krzepnięciu krwi;
przemiany hemu – przetwarzanie hemu w bilirubinę będącą składnikiem żółci;
regulacja objętości krwi w organizmie;
termoregulacja;
niszczenie na drodze fagocytozy różnorodnych komórek niepotrzebnych organizmowi lub mu zagrażających (np. wirusów, bakterii, grzybów, czy obumierające komórki) przez makrofagi wątrobowe.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
DARIO
2017-12-02 18:18:03
Nice
mira
2016-01-18 16:01:52
tekst przydatny . Choc do funkcji mozna dodac, że wytwarza zółc i gromadzi witaminy .
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24