Przyczyny i leczenie otyłości

Otyłość jest chorobą przewlekłą o skomplikowanej etiologii, uznawana za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. 

Otyłość może być uwarunkowana szeregiem czynników genetycznych i środowiskowych. Za główne przyczyny otyłości uważa się ograniczenie lub brak aktywności fizycznej i związana z tym nadmierna podaż pokarmów wysokoenergetycznych. Kluczową rolę ma również zła dieta oparta na żywności wysoko przetworzonej, z niską zawartością błonnika i witamin, która indukuje stany zapalne oraz ma destruktywny wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego. Do czynników warunkujących nadwagę zalicza się również przewlekły stres, który zaburza równowagę hormonalną i może prowadzić do niedoborów witamin oraz mikroelementów. Przyczynami otyłości mogą być również inne choroby jak depresja, niedoczynność tarczycy czy zespół Cushinga.

Leczenie otyłości, o ile przyczyną nie jest inna zdiagnozowana choroba, jest głównie zachowawcze i polega przede wszystkim na trwałej zmianie nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności ruchowej. Podstawą jest dieta o ujemnym bilansie energetycznym, która wymusza na organizmie czerpanie kalorii ze zmagazynowanego w tkankach tłuszczu. Wprowadzona dieta musi byś ściśle powiązana z planem ćwiczeń fizycznych, również odpowiednio dobranych do możliwości i stanu zdrowia chorego.

W skrajnych przypadkach otyłości lekarze decydują się na zabiegi chirurgiczne, które mają wspomóc utratę wagi jak zabieg gastroplastyki (zmniejszenia żołądka) czy odessania tkanki tłuszczowej.

Leczenie otyłości jest czasem wspomagane farmakologicznie środkami obniżającymi łaknienie.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53