Trawienie i wchłanianie węglowodanów

Trawienie jest to złożony proces chemiczny polegający na rozkładzie  substancji wielkocząsteczkowych do prostszych substancji małocząsteczkowych, które mogą być wchłonięte do krwi. Trawienie zachodzi etapowo przy udziale różnych enzymów hydrolitycznych, czyli hydrolaz.

Glukozydazy, to enzymy trawienne, które odpowiadają za rozkład wiązania glikozydowego w disacharydach, oligosacharydach i polisacharydach.

Trawienie cukrów rozpoczyna się w jamie ustnej przy udziale amylazy ślinowej, która jest wydzielana przez ślinianki. Enzym ten w obojętnym środowisku (pH ok. 7) rozkłada wielocukry (np. skrobię, glikogen) na krótsze łańcuchy wielocukrowe i maltozę.

W żołądku kwaśne pH (1,8-2,3) hamuje dalszy proces trawienie cukrów, który jest wznowiony po przejściu masy pokarmowej, do pierwszego odcinka jelita cienkiego – dwunastnicy. Obecna tutaj amylaza trzustkowa (wydzielana, jak sama nazwa wskazuje przez trzustkę) działając na tej samej zasadzie co amylaza ślinowa, odczepia cząsteczki maltozy od niestrawionych wielocukrów oraz krótszych łańcuchów cukrowych.

W dalszych odcinkach jelita cienkiego, przy udziale enzymów wydzielanych przez jego ściany, odbywa się rozkład maltozy oraz innych dwucukrów:

maltoza, jest rozkładana przez maltazę do dwóch cząsteczek glukozy;
laktoza, jest rozkładana przez laktazę do glukozy i galaktozy;
sacharoza, jest rozkładana przez sacharazę do glukozy i fruktozy;

Glukoza będąca końcowym produktem trawienia cukrów jest wchłaniana do naczyń krwionośnych kosmków jelitowych. Stąd żyłą wrotna jest transportowana do wątroby. Dalszy los glukozy zależy od aktualnego zapotrzebowania organizmu. Glukoza rozprowadzana jest po całym organizmie i na bieżącą wykorzystywana. Gdy jest w nadmiarze, w wątrobie zamieniania jest na glikogen lub (przy znacznej nadwyżce) na glicerol i kwasy tłuszczowe, które wędrują do tkanki tłuszczowej, gdzie zamieniane są w tłuszcze zapasowe.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
jaaa
2020-04-28 17:41:02
hahah
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23