Zaburzenia odżywiania - rodzaje, objawy, skutki - anoreksja i bulimia

Kobieta przed i po wyjściu z anoreksjiZaburzenia odżywiania są chorobami o podłożu psychicznym, które charakteryzują się zaburzeniami łaknienia połączonymi z poczuciem winy po spożyciu posiłku. Osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania może towarzyszyć również depresja, samookaleczanie się oraz uzależnienia od środków odurzających. Osoby, które podejrzewają u siebie zaburzenia tego rodzaju powinny skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą w celu podjęcia specjalistycznego leczenia.

Jadłowstręt psychiczny – anoreksja

Głównym objawem tego zaburzenia jest odmawianie przyjmowania posiłku przez osobę chorą w celu utraty wagi. Najbardziej podatne na tę chorobę są osoby w okresie dojrzewania pomiędzy 14 a 18 rokiem życia. Osoby chore postrzegają błędnie proporcje swojego ciała i obawiają się przybrania na wadze ignorując niski wskaźnik BMI, świadczący o niedowadze. Ponadto osoby chore, pomimo niedowagi, wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne oraz unikają potraw, które według nich są wysokokaloryczne. 

Jakie są powikłania zdrowotne jadłowstrętu?

Niedostateczna ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do zaburzeń w syntezie hormonów steroidowych, a w konsekwencji do ich niskiego poziomu. Prowadzi to do zaburzeń miesiączkowania a także do zaburzeń płodności. Brak równowagi w poziomie hormonów w organiźmie może także doprowadzić do osteoporozy. Osoby cierpiące na chorobę również są zagrożone wystąpieniem niedociśnienia lub bradykardii. Jeżeli do objawów choroby dołączy prowokowanie wymiotów – uszkodzeniom ulega przełyk, żołądek oraz zęby.

Żarłoczność psychiczna – bulimia

Ten rodzaj zaburzenia odżywiania charakteryzuje się napadami objadania się, po których chory stosuje metody kontrolowania wagi ciała. Chorzy spożywają dużą ilość jedzenia w krótkim czasie, a następnie prowokują wymioty lub wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne, albo przechodzą na ścisłą dietę. Napady żarłoczności występują co najmniej dwa razy w tygodniu. Z powodu intensywności wykonywanych czynności chory jest narażony na: zmęczenie, urtate ważnych dla organizmu związków pokarmowych, zaburzenia w gospodarce mineralnej, depresję i wiele innych stanów, które mogą prowadzić do wycieńczenia.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53