Budowa i funkcje żołądka

Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia sąsiednich narządów, pozycji ciała oraz wieku człowieka.

Budowa anatomiczna żołądka:

wpust – za jego pomocą żołądek łączy się z przełykiem;
dno – największa część żołądka położna na lewo od wpustu;
trzon – środkowa część żołądka, w której pokarm jest magazynowany i częściowo trawiony;
część odźwiernikowa– to część żołądka, z której pokarm jest przesuwany do dwunastnicy, część odźwiernikowa łączy się z dwunastnicą za pomocą otworu zwanego odźwiernikiem.

Żołądek
Budowa żołądka - podział szczegółowy na części anatomiczne

Ściana żołądka zbudowana jest z:

błony śluzowej zawierającej liczne gruczoły, które wydzielają pepsynogen (nieaktywny enzym, który zamienia się w trawiącą białka pepsynę), podpuszczkę tylko u niemowląt), kwas solny, czynnik wiążący witaminę B12 oraz śluz;
błony mięśniowej, którą tworzą trzy warstwy mięśni (podłużna, okrężna i skośna) warunkujące ruchy perystaltyczne powodujące mieszanie, rozcieranie i przesuwanie pokarmu ku dwunastnicy;
błony surowiczej

Funkcje żołądka:

• magazynowanie pokarmu;
• wyjałowienie pokarmu;
• trawienie określonych składników pokarmowych.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

 • Budowa i funkcje wątroby

  Wątroba jest największym gruczołem znajdującym się w organizmie człowieka, funkcjonalne należący do układu pokarmowego. Ma czerwonobrunatne zabarwienie, co związane jest z dużą ilością krwi przez nią przepływającą. Wątroba jest podwójnie unaczyniona: odżywczo przez tętnicę... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
Zosik8787
2016-03-15 14:13:34
Bardzo pomocne
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45