Profilaktyka układu pokarmowego

Układ pokarmowy jest narażony na szereg chorób (jak rak żołądka czy jelita grubego), które można wcześnie wykryć dzięki odpowiednim badaniom diagnostycznym takim jak: gastroskopia, kolonoskopia, USG, próby wątrobowe, badania krwi i kału.

Gastroskopia jest metodą diagnostyczną górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego wziernika w formie endoskopu z zainstalowanym źródłem światła oraz rejestratorem obrazu, dzięki którym możliwa jest ocena wyglądu badanego układu. Gastroskopia obejmuje badanie przewodu pokarmowego od przełyku do dwunastnicy. Wykonywana jest ze znieczuleniem miejscowym gardła — zmniejsza to szansę na odruchy wymiotne. Dzięki gastroskopii można zdiagnozować takie schorzenia jak: żylaki przełyku, rak przełyku, wrzody żołądka lub dwunastnicy, rak żołądka, zapalenie błon śluzowych przełyku i żołądka. Gastroskopia może być również wykorzystywana w leczeniu np. do usuwania polipów, obliteracji żylaków czy tamowania krwawienia.

Kolonoskopia to metoda diagnostyczna dolnego odcinka układu pokarmowego tj. jelita grubego. Podobnie jak gastroskopia, polega na wprowadzeniu (w tym przypadku przez odbyt) wziernika ze źródłem światła oraz kamerą do światła jelita i wizualnej ocenie stanu wnętrza narządu. Kolonoskopią diagnozuje się takie schorzenia jak: rak jelita grubego, nieswoiste zapalenie jelit, polipy jelita grubego. Podczas kolonoskopii możliwe jest pobieranie wycinków tkankowych do badań histopatologicznych.

USG, czyli ultrasonograf to metoda obrazowania tkanek z wykorzystaniem ultradźwięków. Umożliwia ocenę stanu m.in. wątroby, trzustki, żołądka, jelit. Na podstawie obrazu USG można zdiagnozować m.in. zmiany nowotworowe. 

Próby wątrobowe to badania diagnostycznie, oznaczające zawartość we krwi bilirubiny oraz czterech enzymów wątrobowych — ALT (aminotransferazy alaninowej), AST (aminotransferazy asparaginianowej), ALP (fosfatazy zasadowej) i GGTP (gamma-glutamylotranspeptydazy). Podwyższona aktywność ALT i ASP może świadczyć o ostrych lub przewlekłych chorobach wątroby jak, WZW typu B lub C, marskość wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby. Wzrost aktywności GGTP i ALP może wynikać z niedrożności dróg żółciowych czy cholestazy.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16