Choroby układu pokarmowego człowieka

Do najczęściej spotykanych chorób i schorzeń układu pokarmowego zaliczamy: bóle brzucha, biegunkę, wymioty, chorobę wrzodową i żylaki przełyku.

Bóle brzucha mogą mieć różne pochodzenie. Diagnozuje się je w oparciu o umiejscowienie, nasilenie, charakter oraz czas trwania, a także na postawie towarzyszących im dolegliwości. Najczęściej bóle brzucha są wywołane zatruciami pokarmowymi, ale ich przyczyną może być  też obecność różnych struktur patologicznych w obrębie przewodu pokarmowego np. guzów,  czy zalegających mas pokarmu.

Biegunka, czyli częste oddawanie rozwodnionego stolca, wywołana jest najczęściej infekcją bakteryjną lub wirusową. Jeśli biegunka utrzymuje się przez kilka dni należy skontaktować się z lekarzem, gdyż taki przewlekły stan chorobowy może świadczyć o jakieś innej poważnej chorobie, a ponad to może doprowadzić do  odwodnienia (w szczególności ten przewlekły stan jest niebezpieczny dla dzieci i osób starszych). Biegunce towarzyszą zwykle dodatkowe objawy tj. bóle brzucha, mdłości, utrata apetytu, wymioty, gorączka.

Wymioty występują przy różnego rodzaju infekcjach, zatruciach pokarmowych, niestrawności, alergii pokarmowej. Mogą być też reakcją na sytuacje stresowe. Zazwyczaj wymiotom towarzyszą objawy dodatkowe, które pozwalają zdiagnozować, co jest ich źródłem.

Choroba wrzodowa  to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia śluzówki żołądka lub dwunastnicy, co powoduje stan zapalny i wywołuje różne dolegliwości. Głównymi objawami choroby wrzodowej są: bóle w nadbrzuszu, uczucie pełności, odbijanie, chudnięcie, rzadziej nudności i wymioty. Najczęstsza przyczyną choroby wrzodowej żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Do innych czynników, które mogą przyczynić się do powstania wrzodów zaliczamy: długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, nieodpowiednią dietę, nadużywanie alkoholu i kawy, palenie papierosów, długotrwały stres.

Wrzód żołądka

Wrzód żołądka

Żylaki przełyku są to nieprawidłowe rozszerzone żyły na granicy przełyku i żołądka, które powstają  na skutek podwyższonego ciśnienia w żyle wrotnej. Żylaki są bardzo groźnym schorzeniem, które może doprowadzić do śmierci. Najgorszym a niejednokrotnie pierwszym  objawem tego schorzenia są obfite wymioty wraz z krwią, których przyczyną jest krwawienie z przewodu pokarmowego.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24