Budowa i funkcje trzustki

Trzustka to wąski i długi gruczoł położony zaotrzewnowo przy tylnej ścinanie jamy brzusznej, w jej górnej części, na wysokości I i II kręgu lędźwiowego. W rzucie czołowym narząd ten ma kształt litery S. Trzustka jest barwy żółtoróżowej (kolor żółty pochodzi od zgromadzonej na jej powierzchni tkanki tłuszczowej) lub szaroróżowej, mierzy od 12-20 cm i waży 70-90 gram . Ma zrazikową budowę, a jej miąższ jest miękki i zwarty.

Pod względem funkcjonalnym trzustkę dzielimy na część:

wewnątrzwydzielniczą, czyli hormonalną – związaną czynnościowo z układem dokrewnym, która odpowiada za produkcję hormonów (m.in. insuliny i glukagonu);
zewnątrzwydzielniczą, czyli trawienną – związaną czynnościowo z układem pokarmowym, która odpowiada za produkcją soku trzustkowego;

W obrębie trzustki wyróżnić możemy:

głowę – położona najbardziej na prawo, najszersza część trzustki, która leży wewnątrz pętli dwunastniczej;
trzon – ma kształt trójściennego graniastosłupa ciągnącego się poprzecznie ku stronie lewej, gdzie kończy się ogonem; sąsiaduje z tylną ścianą żołądka, a w dolnej części dosięga śledziony; na trzonie wyróżnić możemy trzy powierzchnie (przednią, dolną i tylną) i trzy brzegi (górny, przedni i dolny);
ogon – zazwyczaj spłaszczony lewy koniec trzustki biegnący w więzadle przeponowo-śledzionowym; sąsiaduje z wnęką nerki i śledziony.

Trzustka
Wygląd trzustki w rzucie czołowym na jej przednią powierzchnię.

Funkcje trzustki:

• produkcja soku trzustkowego;
• wydzielanie hormonów (insulina, glukagon).

Trzustka ma budowę pęcherzykową – pomiędzy jej pęcherzykami wydzielniczymi rozmieszczone są nieregularnie wysepki Langerhansa, które stanowią gruczoł dokrewny.

Wysepki te zbudowane są z:

komórek A (alfa) – produkujących glukagon;
komórek B (beta) – produkujących insulinę;
komórek D (delta) – produkujących somastatynę;
komórek F (komórki polipeptydowe) – produkujących polipeptyd trzustkowy;

Część wewnątrzwydzielnicza trzustki odpowiedzialna jest za produkcje soku trzustkowego, który składa się enzymów trawiennych. Najważniejsze z nich to:

amylaza trzustkowa;
trypsynogen, chymotrypsynogen (aktywowane w dwunastnicy do trypsyny i chymotrypsyny);
lipaza trzustkowa.

Trzustka zaopatrzona jest w dwa przewody (przewód trzustkowy i przewód trzustkowy dodatkowy), które zbierają i odprowadzają sok trzustkowy do zstępującej części dwunastnicy.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa przełyku

  Przełyk jest długiem, wąskim przewodem, pośredniczącym w przekazywaniu pokarmu z gardła do żołądka. Biegnie wzdłuż lini pośrodkowej ciała pomiędzy tchawicą a kręgosłupem i ciągnie się od VI kręgu szyjnego do X-XI kręgu piersiowego. Ma długość około 25-30 cm i średnicą od 13... Więcej »

 • Budowa i funkcje żołądka

  Żołądek to umięśniony, rozciągliwy worek położony w jamie brzusznej w okolicy nadpępkowej. Żołądek może osiągać do 30 cm długości i 15 cm szerokości, a jego pojemność sięga do 2,5 litra. Wielkość i położenia żołądka zmienia się w zależności od jego wypełnienia, napięcia ścian, położenia... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita cienkiego

  Jelito cienkie to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego leżący pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Średnica jelita, która na początku mierzy około 40 mm zmniejsza się wraz ze zbliżaniem się do jego końca, gdzie wynosi około 25 mm. Długość jelita jest zmienna i zależy od różnych... Więcej »

 • Budowa i funkcje jelita grubego

  Jelito grube to końcowy odcinek przewodu pokarmowego o długości około 150 cm i szerokości 75 mm. Wyróżnić w nim możemy: kątnicę, okrężnicę i odbytnicę. Kątnice (jelito ślepe) tworzy wypuklenie długości 7 cm, leżące w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 2 + 2 =
ADMIN
2015-10-15 09:19:52
@lokutarka, funkcje można znaleźć w drugim akapicie oraz na drugiej stronie (wystarczy kliknąć w "2", aby na nią przejść).
lokutarka
2015-09-22 14:39:07
gdzie funkcje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ADMIN
2015-02-23 15:26:43
Dziękujemy za uwagę. Błąd został poprawiony.
Jarek
2015-01-24 23:09:17
Błąd z wydzielaniem zewnatrz i wewnątrz odwrotnie !!!!
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42