Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mocznikowy cykl Krebsa, cykl ornitynowy

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mocznikowy cykl Krebsa, zwany także cyklem ornitynowym odkryty został w 1932 roku przez Hansa Krebsa i Kurta Henseleita. Zawarty w aminokwasach azot podczas deaminacji aminokwasów staje się składnikiem toksycznych dla organizmu człowieka jonów amonowych (NH4+). Zadaniem cyklu ornitynowego jest przekształcenie toksycznych jonów amonowych w mocznik, który jest wydalany z organizmu przez nerki. Organizmy wydalające mocznik, do których zaliczane są ssaki oraz niektóre płazy nazywają się organizmami ureotelicznymi.

Mocznikowy cykl Krebsa - etapy

Mocznikowy cykl Krebsa zachodzi w mitochondriach i cytozolu komórek wątroby. Biorą w nim udział trzy aminokwasy: ornityna, cytrulina, arginina. Toksyczne jony amonowe zanim wezmą udział w cyklu ornitynowym wiązane są w glutaminę tworząc mniej toksyczny związek. Cykl rozpoczna się wejściem do niego związanych jonów amonowych z dwutlenkiem węgla oraz wodą. Powstały wóczas związek nazywa się karbomylofosforanem. Ornityna wchodzi w reakcję z karbomylofosforanem dzięki czemu powstaje cytrulina. Następnie cytrulina reaguje z asparaginianem co prowadzi do powstania argininiobursztynianu, z kolei enzym (liaza) tego związku, katalizuje reakcje powstania argininy i fumaranu. Enzym arginiaza katalizuje reakcje powstania ornityny i mocznika. Przebieg cyklu wymaga dostarczenia energii w postaci 3 cząsteczek ATP, jest więc procesem silnie pochłaniającym energie (endoergicznym).

Polecamy również:

 • Enzymy - budowa enzymu

  Enzymy to biokatalizatory mające zdolność przyspieszenie reakcji chemicznych w warunkach ustrojowych poprzez obniżenie energii aktywacji. Więcej »

 • Oddychanie wewnątrzkomórkowe

  Oddychanie komórkowe polega na utlenianiu  związku organicznego (najczęściej glukozy) z wytworzeniem energii która zostaje zmagazynowana w postaci ATP (cześć energii zostaje rozproszona w postaci ciepła). Więcej »

 • Fotosynteza - przebieg, schemat, etapy, czynniki

  Fotosynteza jest procesem chemicznym, który prowadzi do powstania związków organicznych z prostych substancji mineralnych kosztem energii świetlnej i przy udziale barwników asymilacyjnych. Więcej »

 • Chemosynteza

  Chemosynteza jest to proces syntezy związków organicznych z dwutlenku węgla i wody kosztem energii chemicznej wytworzonej w czasie utleniania prostych związków nieorganicznych lub zredukowanych połączeń węgla. Proces ten... Więcej »

 • Tłuszczowce i związki azotowe – przemiany

  Źródłem energii użytecznej biologicznie oprócz glukozy mogę być też inne związki organiczne zawarte w pokarmie. Doskonałym paliwem biologicznym są kwasy tłuszczowe, (które zawierają wiele atomów wodoru), rzadziej natomiast utleniane są aminokwasy. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =