Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mocznikowy cykl Krebsa, cykl ornitynowy

Mocznikowy cykl Krebsa, zwany także cyklem ornitynowym odkryty został w 1932 roku przez Hansa Krebsa i Kurta Henseleita. Zawarty w aminokwasach azot podczas deaminacji aminokwasów staje się składnikiem toksycznych dla organizmu człowieka jonów amonowych (NH4+). Zadaniem cyklu ornitynowego jest przekształcenie toksycznych jonów amonowych w mocznik, który jest wydalany z organizmu przez nerki. Organizmy wydalające mocznik, do których zaliczane są ssaki oraz niektóre płazy nazywają się organizmami ureotelicznymi.

Mocznikowy cykl Krebsa - etapy

Mocznikowy cykl Krebsa zachodzi w mitochondriach i cytozolu komórek wątroby. Biorą w nim udział trzy aminokwasy: ornityna, cytrulina, arginina. Toksyczne jony amonowe zanim wezmą udział w cyklu ornitynowym wiązane są w glutaminę tworząc mniej toksyczny związek. Cykl rozpoczna się wejściem do niego związanych jonów amonowych z dwutlenkiem węgla oraz wodą. Powstały wóczas związek nazywa się karbomylofosforanem. Ornityna wchodzi w reakcję z karbomylofosforanem dzięki czemu powstaje cytrulina. Następnie cytrulina reaguje z asparaginianem co prowadzi do powstania argininiobursztynianu, z kolei enzym (liaza) tego związku, katalizuje reakcje powstania argininy i fumaranu. Enzym arginiaza katalizuje reakcje powstania ornityny i mocznika. Przebieg cyklu wymaga dostarczenia energii w postaci 3 cząsteczek ATP, jest więc procesem silnie pochłaniającym energie (endoergicznym).

Zobacz również

 • Enzymy - budowa enzymu

  Enzymy to biokatalizatory mające zdolność przyspieszenie reakcji chemicznych w warunkach ustrojowych poprzez obniżenie energii aktywacji.

  Więcej
 • Oddychanie wewnątrzkomórkowe

  Oddychanie komórkowe polega na utlenianiu  związku organicznego (najczęściej glukozy) z wytworzeniem energii która zostaje zmagazynowana w postaci ATP (cześć energii zostaje rozproszona w postaci ciepła).

  Więcej
 • Fotosynteza - przebieg, schemat, etapy, czynniki

  Fotosynteza jest procesem chemicznym, który prowadzi do powstania związków organicznych z prostych substancji mineralnych kosztem energii świetlnej i przy udziale barwników asymilacyjnych.

  Więcej
 • Chemosynteza

  Chemosynteza jest to proces syntezy związków organicznych z dwutlenku węgla i wody kosztem energii chemicznej wytworzonej w czasie utleniania prostych związków nieorganicznych lub zredukowanych połączeń węgla. Proces ten przeprowadzają bakterie chemosyntezujące&...

  Więcej
 • Tłuszczowce i związki azotowe – przemiany

  Źródłem energii użytecznej biologicznie oprócz glukozy mogę być też inne związki organiczne zawarte w pokarmie. Doskonałym paliwem biologicznym są kwasy tłuszczowe, (które zawierają wiele atomów wodoru), rzadziej natomiast utleniane są aminokwasy.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
P
Mati • 2020-04-09 12:02:59
P
Mati • 2020-04-09 11:50:10
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50