Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Porównanie glikogenolizy i glukoneogenezy

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Glukoneogeneza jest procesem enzymatycznym, podczas którego z glicerolu powstaje glukoza. Z kolei glikogenoliza jest procesem rozkładu glikogenu do glukozy. Są to więc procesy przeciwstawne, ale nie można nazywać ich procesami odwrotnymi. Mogą zachodzić równocześnie w jednej komórce.

Glukoneogeneza – przebiegSchemat glukoneogenezy

Proces ten zachodzi w komórkach wątroby oraz komórkach nerek. Substratem tego procesu są związki niebędące cukrowcami. Mogą to być aminokwasy lub wspomniany wcześniej glicerol. Pierwszym etapem jest proces przekształcenia glukozy w pirogronian. W ostatnich etapach dochodzi do przekształcenia fruktozo-6-fosforanu do glukozo-6-fosforanu. Aby doszło do wytworzenia glukozy, fosforyloglukoza jest hydrolizowana przez enzym siateczki śródplazmatycznej, następnie trafia do cytoplazmy komórki.


Glikogenoliza – przebieg
 

W tym procesie udział bierze między innymi: fosforylaza glikogenu, która katalizuje proces usuwania reszty glukozy na końcach cząsteczki. Gdy do miejsca, w którym znajduje się rozgałęzienie w cząsteczce glikogenu, zostaną cztery reszty glukozy wówczas przestaje działać fosforylaza glikogenu i zaczyna działać enzym usuwający owe rozgałęzienia. Ostatecznym produktem przemian jest glukozo-6-fosforan. Dalsze etapy procesu zależą od miejsca, w którym glikogenoliza zachodzi. Jeżeli miejscem syntezy jest wątroba lub nerki, obecny glukozo-6-fosforan ulega przekształceniu do wolnej glukozy i przedostaje się do krwi. Natomiast w komórkach mięśni jest magazynowany bez przekształceń i stanowi źródło energii w glikolizie beztlenowej.

Polecamy również:

 • Enzymy - budowa enzymu

  Enzymy to biokatalizatory mające zdolność przyspieszenie reakcji chemicznych w warunkach ustrojowych poprzez obniżenie energii aktywacji. Więcej »

 • Oddychanie wewnątrzkomórkowe

  Oddychanie komórkowe polega na utlenianiu  związku organicznego (najczęściej glukozy) z wytworzeniem energii która zostaje zmagazynowana w postaci ATP (cześć energii zostaje rozproszona w postaci ciepła). Więcej »

 • Fotosynteza - przebieg, schemat, etapy, czynniki

  Fotosynteza jest procesem chemicznym, który prowadzi do powstania związków organicznych z prostych substancji mineralnych kosztem energii świetlnej i przy udziale barwników asymilacyjnych. Więcej »

 • Chemosynteza

  Chemosynteza jest to proces syntezy związków organicznych z dwutlenku węgla i wody kosztem energii chemicznej wytworzonej w czasie utleniania prostych związków nieorganicznych lub zredukowanych połączeń węgla. Proces ten... Więcej »

 • Tłuszczowce i związki azotowe – przemiany

  Źródłem energii użytecznej biologicznie oprócz glukozy mogę być też inne związki organiczne zawarte w pokarmie. Doskonałym paliwem biologicznym są kwasy tłuszczowe, (które zawierają wiele atomów wodoru), rzadziej natomiast utleniane są aminokwasy. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');