Choroby układu wydalniczego

Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal przezroczysta to znak, że przyjmujemy zbyt dużo płynów lub jest to objaw cukrzycy. Brązowa barwa moczu może sugerować żółtaczkę, czerwona świadczy o krwiomoczu. W moczu zdrowego człowieka nie występuje glukoza, ani białko. Ich obecność jest więc stanem patologicznym i świadczy o cukromoczu lub białkomoczu. W pierwszym przypadku przyczyną może być cukrzyca (lub rzadziej inne choroby nerek). Białko wskazuje na różne choroby nerek np. kłębuszkowe zapaleniem nerek.

Kamica nerkowa (moczowa) jest dość powszechną chorobą układu wydalniczego. Dochodzi w niej do wytrącenia się rozpuszczonych w moczu substancji nieorganicznych (fosforan wapnia) lub organicznych (szczawian wapnia, sole kwasu moczowego) w postaci kryształów, które zlepiając się ze sobą tworzą złogi, czyli kamienie. Kamienie powstają głównie w nerkach i zalegają w miedniczkach, co prowadzi do niszczenia miąższu nerek w wyniku zastoju moczu. Kamienie nerkowe, które przemieszczą się do pęcherza moczowego utrudniają odpływ moczu, powodując kolkę nerkową, czyli silny ból, któremu towarzyszą gorączka, wzmożone parcie na mocz oraz krwiomocz. Kamienie mogą być wydalone wraz z moczem, a gdy są zbyt duże (niekiedy mogą osiagać rozmiary piłeczki pingpongowej) są usuwane operacyjnie (przy pomocy cystoskopu lub ultradźwięków).

Kamień nerkowy
Kamień nerkowy

Nerki musza stale pracować, gdyż w przeciwnym wypadku dojdzie do zatrucia organizmu azotowymi produktami przemiany materii. W wyniku nagromadzenia mocznika dochodzi do mocznicy, która w skrajnych wypadkach prowadzi do śpiączki kończącej się śmiercią.

Moczówka prosta jest chorobą, która związana jest z nieprawidłowym działaniem układu dokrewnego występującą przy niedoborze wazopresyny. Jej głównym objawem jest produkcja nadmiernej ilości moczu oraz wzmożone pragnienie.

Higiena układu wydalniczego polega na:

• dbaniu o czystość narządów wydalniczych (codzienne kąpiele i zmiana bielizny);
• unikaniu przeziębień okolic lędźwiowych (ciepły ubiór);
• unikaniu alkoholu i dużej ilości soli;
• regularnym opróżnianiu pęcherza moczowego.


Polecamy również:

 • Budowa i funkcje nerki

  Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

 • Etapy powstawania moczu

  Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

 • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

  Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

 • Cewka moczowa

  Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

 • Pęcherz moczowy

  Pęcherz moczowy to narząd układu wydalniczego odpowiedzialny za gromadzenie powstałego w nerkach moczu. Napływ moczu z nerek odbywa się nieustanie, natomiast opróżnienie następuje okresowo przez cewkę moczową. Pojemność nierozciągniętego pęcherza to 250-500 ml, jednak dzięki elastycznej ścianie, zbudowanej z... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
juzu123
2020-02-29 11:37:47
i love msp
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43