Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Choroby układu wydalniczego

Ostatnio komentowane
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
pani od pszyrki nie każe mi jeszcze liczyć macierzy ani całki potrójnej heh, rosołek ...
zosia123 • 2019-11-15 21:32:49
lolxd
lala • 2019-11-15 15:29:35
xD
grushacz • 2019-11-14 18:25:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal przezroczysta to znak, że przyjmujemy zbyt dużo płynów lub jest to objaw cukrzycy. Brązowa barwa moczu może sugerować żółtaczkę, czerwona świadczy o krwiomoczu. W moczu zdrowego człowieka nie występuje glukoza, ani białko. Ich obecność jest więc stanem patologicznym i świadczy o cukromoczu lub białkomoczu. W pierwszym przypadku przyczyną może być cukrzyca (lub rzadziej inne choroby nerek). Białko wskazuje na różne choroby nerek np. kłębuszkowe zapaleniem nerek.

Kamica nerkowa (moczowa) jest dość powszechną chorobą układu wydalniczego. Dochodzi w niej do wytrącenia się rozpuszczonych w moczu substancji nieorganicznych (fosforan wapnia) lub organicznych (szczawian wapnia, sole kwasu moczowego) w postaci kryształów, które zlepiając się ze sobą tworzą złogi, czyli kamienie. Kamienie powstają głównie w nerkach i zalegają w miedniczkach, co prowadzi do niszczenia miąższu nerek w wyniku zastoju moczu. Kamienie nerkowe, które

Polecamy również:

  • Budowa i funkcje nerki

    Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

  • Etapy powstawania moczu

    Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

  • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

    Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =