Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal przezroczysta to znak, że przyjmujemy zbyt dużo płynów lub jest to objaw cukrzycy. Brązowa barwa moczu może sugerować żółtaczkę, czerwona świadczy o krwiomoczu. W moczu zdrowego człowieka nie występuje glukoza, ani białko. Ich obecność jest więc stanem patologicznym i świadczy o cukromoczu lub białkomoczu. W pierwszym przypadku przyczyną może być cukrzyca (lub rzadziej inne choroby nerek). Białko wskazuje na różne choroby nerek np. kłębuszkowe zapaleniem nerek.
Kamica nerkowa (moczowa) jest dość powszechną chorobą układu wydalniczego. Dochodzi w niej do wytrącenia się rozpuszczonych w moczu substancji nieorganicznych (fosforan wapnia) lub organicznych (szczawian wapnia, sole kwasu moczowego) w postaci kryształów, które zlepiając się ze sobą tworzą złogi, czyli kamienie. Kamienie powstają głównie w nerkach i zalegają w miedniczkach, co prowadzi do niszczenia miąższu nerek w wyniku zastoju moczu. Kamienie nerkowe, które przemieszczą się do pęcherza moczowego utrudniają odpływ moczu, powodując kolkę nerkową, czyli silny ból, któremu towarzyszą gorączka, wzmożone parcie na mocz oraz krwiomocz. Kamienie mogą być wydalone wraz z moczem, a gdy są zbyt duże (niekiedy mogą osiagać rozmiary piłeczki pingpongowej) są usuwane operacyjnie (przy pomocy cystoskopu lub ultradźwięków).
![]() |
Kamień nerkowy |
Nerki musza stale pracować, gdyż w przeciwnym wypadku dojdzie do zatrucia organizmu azotowymi produktami przemiany materii. W wyniku nagromadzenia mocznika dochodzi do mocznicy, która w skrajnych wypadkach prowadzi do śpiączki kończącej się śmiercią.
Moczówka prosta jest chorobą, która związana jest z nieprawidłowym działaniem układu dokrewnego występującą przy niedoborze wazopresyny. Jej głównym objawem jest produkcja nadmiernej ilości moczu oraz wzmożone pragnienie.
Higiena układu wydalniczego polega na:
• dbaniu o czystość narządów wydalniczych (codzienne kąpiele i zmiana bielizny);
• unikaniu przeziębień okolic lędźwiowych (ciepły ubiór);
• unikaniu alkoholu i dużej ilości soli;
• regularnym opróżnianiu pęcherza moczowego.