Regulacja hormonalna powstawania moczu

Prawidłowe powstawanie i wydalanie moczu jest jednym z gwarantów utrzymania homeostazy organizmu — wraz z moczem wydalane są szkodliwe produkty przemiany materii, utrzymywany jest stała objętość płynów ustrojowych oraz równowaga elektrolityczna. W tego względu proces ten jest pod ścisłą kontrolą układu hormonalnego w tym hormonu antydiuretycznego, hormonów układu RAA (renina-angiotensyna-aldosteron)  i parathormonu.

Hormon antydiuretyczny (wazopresyna) jest oligopeptydem wytwarzanym przez podwzgórze w postaci nieaktywnej preprowazopresynoneurofizyny, która jest następnie magazynowana w przysadce mózgowej i uwalniana zgodnie z zapotrzebowaniem. Wydzielanie wazopresyny jest indukowane przez wzrost osmolarność osocza krwi, hiporwolemia  lub angitensynę II. Hiperwolemia i spadek osmolarności krwi hamują jej wydzielanie. Wazopresyna pobudza resorpcję wody w kanalikach nerkowych, co zwiększa zagęszczenie moczu.

Układ renina–angiotensyna–aldosteron. Rola jaką odgrywa renina w regulacji ciśnienia.jpg

Schemat układu RAA

Układ RAA (renina-angiotensyna-aldsteron) to układ hormonalny, który kontroluje ciśnienie krwi przez regulację jej objętość w ustroju. Układ ma charakter kaskadowy i rozpoczyna się od pobudzenia wydzielania reniny przez takie czynniki jak obniżone stężenie sodu, spadek ciśnienia perfuzyjnego nerek czy zmniejszona objętość płynu pozakomórkowego. Następnie renina indukuje przekształcenie angiotensynogenu w angiotensynę I, która następnie jest przekształcana w angiotensynę II — związek o działaniu wazokonstrykcyjnym (wywołujący skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych). Angiotensyna II pobudza również korę nadnerczy do wydzielania aldosteronu. Aldosteron oddziałuje na komórki kanalików nerkowych i zwiększa resorpcję zwrotną soli sodowych oraz hamuje wydalanie sodu do moczu.

Parathormon (PTH) zwiększa wchłanianie zwrotne jonów wapnia. Co więcej, zwiększa produkcję kalcytriolu (aktywnej formy witaminy D), który również odpowiada za zwiększenie absorpcji wapnia i fosforanów w układzie pokarmowym oraz kanalikach nerkowych jak i ogranicza produkcję PTH.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje nerki

  Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

 • Etapy powstawania moczu

  Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

 • Choroby układu wydalniczego

  Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

 • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

  Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

 • Cewka moczowa

  Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53