Etapy powstawania moczu

Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo.

1. Filtracja krwi – to proces przesączania z krwi wody i substancji drobnocząsteczkowych;
2. Resorpcja – to proces zwrotnego wchłaniania wody;
3. Sekrecja – wydzielanie do przesączu jonów wodorowych, leków oraz barwników.

Filtracja krwi odbywa się w kłębuszku naczyniowym nefronu, który tworzy tzw. sieć dziwną (połączenie tętniczka-tętniczka). Tętniczka doprowadzająca ma większą średnicę niż tętniczka wyprowadzające, co powoduje, że nagromadzona w kłębku krew napiera na ściany naczyń, w wyniku czego powstaje nadciśnienie hydrostatyczne. To z kolei skutkuje przesączeniem się płynnych składników krwi i substancji drobnocząsteczkowych do światła torebki Bowmana. Zbierający się ultraprzesącz, czyli mocz pierwotny ma skład chemiczny zbliżony do osocza krwi i zawiera: wodę, sole mineralne, cukry, mocznik i aminokwasy. Białka osocza i elementy morfotyczne krwi nie przenikają do moczu pierwotnego.

W kanaliku proksymalnym (kanaliku krętym I rzędu) dochodzi do resorpcji zwrotnej obowiązkowej, czyli zwrotnego wchłaniania do krwi (z przepływającego przez kanalik moczu) niezbędnych organizmowi substancji tj. glukoza, woda (na drodze transportu biernego), aminokwasy, jony potasu i sodu (na drodze transportu czynnego).

W kanaliku proksymalnym dochodzi także do sekrecji, czyli wydzielenia do światła kanalika jonów amonowych, kwasu moczowego, barwników, hormonów sterydowych i niektórych leków przyjmowanych w czasie choroby (np. antybiotyków).

W pętli Henlego dochodzi do zagęszczenia moczu. Ramię zstępujące pętli jest przepuszczalne dla wody, dlatego wydostaje się ona na zewnątrz na drodze osmozy. Z kolei nabłonek ramienia wstępującego jest praktycznie nieprzepuszczalny dla wody co sprawia, że nie może one powrócić do pętli. Z ramienia wstępującego do przestrzeni okołokanalikowowej aktywnie transportowane są jony sodu, które przyczyniają do oddawania wody z ramienia zstępującego. To sprawia, że mocz ulega zagęszczeniu.

W kanaliku dystalnym (kanaliku krętym II rzędu) zachodzi resorpcja zwrotna nadobowiązkowa, która uzależniona jest od aktualnych potrzeb organizmu w stosunku do jonów i wody (przy ich niedoborze są one na powrót wchłaniane do płynów ciała).

W kanaliku zbiorczym gromadzi się mocz ostateczny, który zawiera wodę, jony nieorganiczne (sodu, potasu, magnezu, wapnia, chlorku, siarczanowe i fosforowe) i związki organiczne (mocznik, amoniak, kwas moczowy, kreatyna, urobilinogen).

Etapy powstawania moczu
Nefron - etapy powstawania moczu, z wpływem najważniejszych substancji i leków
/M.Komorniczak (01.12.2008)/commons.wikimedia.org

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje nerki

  Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia... Więcej »

 • Choroby układu wydalniczego

  Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

 • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

  Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

 • Cewka moczowa

  Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

 • Pęcherz moczowy

  Pęcherz moczowy to narząd układu wydalniczego odpowiedzialny za gromadzenie powstałego w nerkach moczu. Napływ moczu z nerek odbywa się nieustanie, natomiast opróżnienie następuje okresowo przez cewkę moczową. Pojemność nierozciągniętego pęcherza to 250-500 ml, jednak dzięki elastycznej ścianie, zbudowanej z... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 2 + 4 =
XDD
2021-02-22 12:48:11
mondży ludzie
lubie cisto
2019-05-07 12:19:35
Imie/nick dobrze gada lol jest bardzo mondry
Imie/nick
2019-05-07 12:17:03
nieprawidłowy przepis na ciasto skrt
Serek0622
2015-02-24 16:27:53
chyba dobrze
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45