Budowa i funkcje nerki

Nerki są narządem parzystym o kształcie przypominającym ziarno fasoli. Ze względu na dobre ukrwienie mają czerwonobrązowe zabarwienie. Ważą ok. 150 gram, mają 11 cm długości i 5 cm szerokości.

Nerki położone są za wątrobą i żołądkiem. Znajdują się na tylnej ścianie jamy brzusznej po obu stronach kręgosłupa (lewa nerka usytuowana jest wyżej niż prawa), na wysokości od XI kręgu piersiowego do II kręgu lędźwiowego.

Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia krwionośne: żyła i tętnica nerkowa, które również przyczyniają się do utrzymania nerek w ich pozycji. Torebka tłuszczowa nie tylko mocujące nerki, ale także chroni je przed urazami mechanicznymi.

W przekroju podłużnym nerki wyróżnić możemy silnie ukrwiony miąższ, który zróżnicowany jest na część zewnętrzną, jaśniejszą, czyli korę nerki oraz wewnętrzną, ciemniejszą zwaną rdzeniem. Rdzeń tworzy trójkątne pola tzw. piramidy nerkowe, które podstawą zwrócone są do kory, a wierzchołkami do wnętrza. Pomiędzy piramidy nerkowe wnikają słupy nerkowe utworzone przez korę nerkową.

Wcięcie nerki nadające jej charakterystyczny kształt to wnęki nerki, do której uchodzą naczynia nerkowe oraz moczowód. We wnęce nerki znajduje się miedniczka nerkowa, która stanowi łącznotkankowy worek zbierający mocz ostateczny. Miedniczka przechodzi w 2-3 kielichy nerkowe większe, które rozgałęziają się na dochodzące do piramid kielichy nerkowe mniejsze.

Budowa nerki - przekrój

Przekrój podłużny nerki człowieka: 1. piramida nerkowa, 2. tętnica międzypłatowa,
3. tętnica nerkowa, 4. żyła nerkowa, 5. wnęka nerki, 6. miedniczka nerkowa.
7. moczowód, 8. kielich mniejszy, 9. torebka włóknista, 10. biegun dolny nerki,
11. biegun górny nerki, 12. żyła międzypłatowa, 13. nefron, 14. zatoka nerkowa,
15. kielich większy, 16. brodawka nerkowa, 17. słupy nerkowe/Piotr Michał Jaworski
(08.06.2006)/commons.wikimedia.org

Budowa nefronu:

Podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną nerki jest nefron. W skład nefronu wchodzi:

1. Ciałko nerkowe

2. Kanalik nerkowy:
• kanalik proksymalny
• pętla nefronu (pętla Henlego)
• kanalik dystalny
• kanalik zbiorczy

Funkcje nerek:

• usuwanie wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii;
• regulacja płynów ustrojowych i utrzymanie bilansu wodnego organizmu;
• utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego i stężenia elektrolitów;
• utrzymanie odpowiedniego pH krwi (równowaga kwasowo-zasadowa).

Polecamy również:

 • Etapy powstawania moczu

  Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

 • Choroby układu wydalniczego

  Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

 • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

  Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

 • Cewka moczowa

  Cewka moczowa to ostatni odcinek układu wydalniczego człowieka, której główną rolą jest odprowadzanie moczu na zewnątrz ciała. Cewka rozpoczyna się ujściem wewnętrznym cewki, zlokalizowanym na dnie pęcherza moczowego, a kończy ujściem zewnętrznym — u kobiet na brodawce cewkowej w przedsionku... Więcej »

 • Pęcherz moczowy

  Pęcherz moczowy to narząd układu wydalniczego odpowiedzialny za gromadzenie powstałego w nerkach moczu. Napływ moczu z nerek odbywa się nieustanie, natomiast opróżnienie następuje okresowo przez cewkę moczową. Pojemność nierozciągniętego pęcherza to 250-500 ml, jednak dzięki elastycznej ścianie, zbudowanej z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43