Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa i funkcje nerki

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nerki są narządem parzystym o kształcie przypominającym ziarno fasoli. Ze względu na dobre ukrwienie mają czerwonobrązowe zabarwienie. Ważą ok. 150 gram, mają 11 cm długości i 5 cm szerokości.

Nerki położone są za wątrobą i żołądkiem. Znajdują się na tylnej ścianie jamy brzusznej po obu stronach kręgosłupa (lewa nerka usytuowana jest wyżej niż prawa), na wysokości od XI kręgu piersiowego do II kręgu lędźwiowego.

Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia krwionośne: żyła i tętnica nerkowa, które również przyczyniają się do utrzymania nerek w ich pozycji. Torebka tłuszczowa nie tylko mocujące nerki, ale także chroni je przed urazami mechanicznymi.

W przekroju podłużnym nerki wyróżnić możemy silnie ukrwiony miąższ, który zróżnicowany jest na część zewnętrzną, jaśniejszą, czyli korę nerki oraz wewnętrzną, ciemniejszą zwaną rdzeniem. Rdzeń tworzy trójkątne pola tzw. piramidy nerkowe, które podstawą zwrócone są do kory, a wierzchołkami do wnętrza. Pomiędzy

Polecamy również:

  • Etapy powstawania moczu

    Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

  • Choroby układu wydalniczego

    Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

  • Niewydolność nerek - znaczenie dializ

    Kiedy dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerek i nie mogą one spełniać swojej fizjologicznej funkcji, pacjenci aby przeżyć poddawani są dializowaniu. Do przeprowadzania dializ używa się urządzenia nazywanego „sztuczną nerką”. Najczęstszymi pacjentami używającymi sztucznej nerki są osoby w... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =