Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Włosień kręty - cykl rozwojowy

Ostatnio komentowane
mdmasmdamsamsdamsd P::;;
rak123 • 2019-09-21 14:10:22
gf
rak123 • 2019-09-21 14:09:30
super
nicki-dziki22 • 2019-09-21 12:39:29
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Włosień kręty (Trichinella spiralis) jest niewielkim ale bardzo groźnym pasożytem. Cechuje go dymorfizm płciowy. Samice osiągają ok. 2-5 mm a samce ok. 1,5 mm.

Włosień pasożytując w ciele człowieka wywołuje u niego ciężką chorobę zwaną włośnicą, która prowadzi do poważnych powikłań a niekiedy nawet do śmierci. Włosień jest pasożytem poliksenicznym, ale jego pojedynczy cykl rozwojowy odbywa się w ciele jednego żywiciela np. człowieka. Ponadto włosień pasożytuje u wielu zwierząt m.in. świń, psów, dzików, wilków, lisów, niedźwiedzi, szczurów i wielu innych.

Włosień kręty
Larwy włośnia w mięśniach poprzecznie prążkowanych

Włosień kręty - cykl rozwojowy

Człowiek zaraża się włośniem krętym po zjedzeniu nieprzebadanej wieprzowiny lub dziczyzny, w której znajdują się otorbione larwy włośnia zwane trychinami. W żołądku pod wpływem enzymów trawiennych larwy wydostają się z otoczek i przemieszczają do jelita. Tutaj bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, już po 2-3 dniach są zdolne po kopulacji. Po zapłodnieniu samiec ginie a samica, która jest jajożyworodna rodzi około 1500 larw (po około miesiącu samica również ginie). Nowo narodzone larwy przedostają się do naczyń krwionośnych (lub limfatycznych) i wraz krwią (lub limfą) wędrują do mięśni poprzecznie prążkowanych (najczęściej przepony, mięśni międzyżebrowych, szyi i języka), w których osiadają. Po wniknięciu do włókna mięśniowego kilkakrotnie linieją a następnie zwijają się spiralnie i otorbiają (otaczają się torebką) tworząc cystę. W takim stadium larwy mogą przetrwać wiele lat (nawet 50), przy czym zachowują możliwość dalszego rozwoju.

Włosień kręty Cykl rozwojowy
Cykl rozwojowy włośnia krętego

Polecamy również:

  • Nicienie - rozmnażanie, rozwój i znaczenie

    Nicienie są na ogół rozdzielnopłciowe. Wiele z nich cechuje dymorfizm płciowy. Najczęściej samica jest większa od samca. Narządy rozrodcze mają postać cewek. Więcej »

  • Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

    Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest organizmem rozdzielnopłciowym o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samice są większe, mierzą od 20-40 cm, same osiągają długość około 14 cm i mają charakterystycznie haczykowato zagięty tylni koniec ciała. Więcej »

  • Cykl rozwojowy owsika

    Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =