Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest organizmem rozdzielnopłciowym o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samice są większe, mierzą od 20-40 cm, same osiągają długość około 14 cm i mają charakterystycznie haczykowato zagięty tylni koniec ciała.

Glista ludzka
Dorosła samica glisty ludzkiej

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

Dorosłe glisty ludzkie żyją w jelicie cienkim człowieka. Samice po zapłodnieniu składają około 200 tysięcy jaj, które wraz z kałem wydostają się na zewnątrz ciała żywiciela. W odpowiednich warunkach w jajach po kilku tygodniach rozwija się larwa, która jeszcze wewnątrz osłonek przechodzi pierwsze linienie. W ten sposób powstają jaja inwazyjne, które w takiej postaci mogą przetrwać nawet kilka lat. Są bowiem bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu długo zachowują zdolność zarażania.

Ponieważ glista ludzka jest pasożytem monoksenicznym jej żywicielem jest tylko człowiek. Do zarażanie dochodzi przez połknięcie jaj znajdujących się np. na nie umytych owocach lub w zanieczyszczonej wodzie. W przewodzie pokarmowym człowieka pod wpływem enzymów trawiennych jaja wydostają się z osłonek. Do dalszego rozwoju larwy potrzebują dostępu tlenu. Dlatego wgryzają się w ściany naczyń krwionośnych jelita i wraz z krwią wędrują do płuc, gdzie przedostają się do wnętrza pęcherzyków płucnych. Tutaj larwy przechodzą szybki rozwój i wzrost – dwukrotnie linieją i osiągają długość około 2 mm. Następnie przemieszczają się w górę dróg oddechowych (przez oskrzeliki, oskrzela, krtań i tchawicę) do gardła gdzie są samoczynnie połykanie. Trafiają wówczas do żołądka, z którego dostają się do jelita cienkiego. Tutaj znów linieją i dorastają, a gdy są dojrzałe płciowo (około 2 miesiące od zarażania) kopulują ze sobą. Zapłodniona samica może składać jaja.

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej
Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

Polecamy również:

  • Nicienie - rozmnażanie, rozwój i znaczenie

    Nicienie są na ogół rozdzielnopłciowe. Wiele z nich cechuje dymorfizm płciowy. Najczęściej samica jest większa od samca. Narządy rozrodcze mają postać cewek. Więcej »

  • Cykl rozwojowy owsika

    Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym. Więcej »

  • Włosień kręty - cykl rozwojowy

    Włosień kręty (Trichinella spiralis) jest niewielkim ale bardzo groźnym pasożytem. Cechuje go dymorfizm płciowy. Samice osiągają ok. 2-5 mm a samce ok. 1,5 mm. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43