Choroby oczu – przyczyna, objawy, charakterystyka

Jaskra jest to choroba oczu spowodowana  nadmierną produkcją cieczy wodnistej, czyli płynu wypełniającego wnętrze komór oka (przedniej i tylnej). Stan taki prowadzi do wzrostu ciśnienie w gałce ocznej, co skutkuje uszkodzeniem nerwu wzrokowego i siatkówki. Jaskra jest poważną chorobą, która nie leczona prowadzi do utraty wzroku. Najczęstsze objawy jaskry to: bóle oczu, zawroty głowy, mroczki w polu widzenia, widzenie tęczowych pól wokół źródeł świtała. Jaskrę leczy się podając leki (w postaci kropel lub doustnie) oraz operacyjnie.

Zaćma (katarakta) jest to choroba spowodowana zmętnieniem soczewki, czyli utratą jej przeźroczystości Na soczewce pojawiają się plamki, które uniemożliwiają przenikanie świtała do wnętrza gałki ocznej. W wyniku tego w oku powstaje zamglony, rozmyty obraz. Zaćma najczęściej spotykana jest u osób w podeszłym wieku, u  których choroba ta pojawia się wraz z postępującym procesem starzenia się (najwięcej zachorowań odnotowano u osób powyżej 60 roku życia). Zaćma może pojawić się również w konsekwencji cukrzycy, jaskry, terapii sterydowej, urazów mechanicznych, czy ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie. Początkowo zaćma może przebiegać bezobjawowo i chory nie odczuwa różnicy w widzeniu. Później obraz staje się zamglony. Mogą pojawić się także trudności w ocenie odległości widzianych przedmiotów. Leczenie farmakologiczne może jedynie tymczasowo przynieść poprawę. Jedynym skutecznym sposobem usunięcia zaćmy jest operacja.

Zaćma

Zaćma oka ludzkiego widziana w lampie szczelinowej/Rakesh Ahuja (24.12.2005)/
commons.wikimedia.org

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) to choroba, która charakteryzuje się osłabionym widzeniem po zmroku oraz w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Przyczyną kurzej ślepoty są zmiany w obrębie siatkówki polegające na uszkodzenia pręcików. Powodem wystąpienia choroby może być też niedobór witaminy A i cynku. Choroba ta jest szczególnie uciążliwa dla kierowców. Osoby, które cierpią na kurzą ślepotę powinny podać się badaniu okulistycznemu, gdyż może okazać się, że choroba ta jest pierwszym objawem groźnej choroby zwanej retinopatią barwnikową (barwnikowe zwyrodnienie siatkówki).

Zez to choroba spowodowana niesynchroniczną pracą osłabionych mięśni ocznych,  w efekcie czego oczy nie patrzą pod tym samym kątem, a u chorego występuje zaburzenie stereoskopowego widzenia. Zeza najczęściej leczy się stosując ćwiczenia i nosząc okulary. W wyjątkowych przypadkach konieczna jest operacja. 

Polecamy również:

  • Wady wzroku – rodzaje

    Krótkowzroczność jest to wada wzroku, w której równoległe promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny są skupiane przed siatkówką, a nie jak to ma miejsce w oku miarowym na siatkówce. W efekcie tego osoba krótkowzroczna nie może uzyskać prawidłowej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45