Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Choroby oczu – przyczyna, objawy, charakterystyka

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jaskra jest to choroba oczu spowodowana  nadmierną produkcją cieczy wodnistej, czyli płynu wypełniającego wnętrze komór oka (przedniej i tylnej). Stan taki prowadzi do wzrostu ciśnienie w gałce ocznej, co skutkuje uszkodzeniem nerwu wzrokowego i siatkówki. Jaskra jest poważną chorobą, która nie leczona prowadzi do utraty wzroku. Najczęstsze objawy jaskry to: bóle oczu, zawroty głowy, mroczki w polu widzenia, widzenie tęczowych pól wokół źródeł świtała. Jaskrę leczy się podając leki (w postaci kropel lub doustnie) oraz operacyjnie.

Zaćma (katarakta) jest to choroba spowodowana zmętnieniem soczewki, czyli utratą jej przeźroczystości Na soczewce pojawiają się plamki, które uniemożliwiają przenikanie świtała do wnętrza gałki ocznej. W wyniku tego w oku powstaje zamglony, rozmyty obraz. Zaćma najczęściej spotykana jest u osób w podeszłym wieku, u  których choroba ta pojawia się wraz z postępującym procesem starzenia się (najwięcej zachorowań odnotowano u osób powyżej 60 roku życia). Zaćma może pojawić się również w konsekwencji cukrzycy, jaskry, terapii sterydowej, urazów mechanicznych, czy ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie. Początkowo zaćma może przebiegać bezobjawowo

Polecamy również:

  • Wady wzroku – rodzaje

    Krótkowzroczność jest to wada wzroku, w której równoległe promienie świetlne po przejściu przez układ optyczny są skupiane przed siatkówką, a nie jak to ma miejsce w oku miarowym na siatkówce. W efekcie tego osoba krótkowzroczna nie może uzyskać prawidłowej... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');