Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Laser

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Słowo laser jest akronimem angielskiej nazwy light amplification by the stimulated emission of radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania), co wyjaśnia mechanizm świecenia tego urządzenia. Światło laserowe, podobnie jak światło pochodzące z innych źródeł (np. żarówki) powstaje w wyniku przejść elektronów w atomie ze stanu kwantowego o wyższej energii do stanu o energii niższej. Światło wytworzone przez laser posiada jednak pewne charakterystyczne cechy, których nie obserwuje się w przypadku światła pochodzącego z innych źródeł. Zaliczyć do nich należy:
1.    Światło lasera jest monochromatyczne tj. w skład jego wiązki wchodzą fale o tej samej długości (mogą się one różnić od siebie zaledwie o 10-15 średniej długości fali emitowanej przez laser).
2.    Światło lasera jest bardzo spójne - dwie jego wiązki, biegnące po różnych torach, po pokonaniu tego samego odcinka drogi są w stanie ze sobą interferować nawet po przebyciu kilkuset kilometrów.
3.    Wiązka światła lasera rozszerza się w bardzo małym stopniu (jest bardzo dobrze ukierunkowana) – światło lasera po pokonaniu dystansu kilkuset tysięcy kilometrów tworzy plamkę o średnicy zaledwie kilku metrów.
4.    Światło lasera może być bardzo dokładnie skupione, co pozwala na uzyskiwanie bardzo dużych gęstości mocy promieniowania elektromagnetycznego, rzędu 1021W/m2.
Wszystkie wymienione własności światła lasera powodują, że znajduje on obecnie bardzo szerokie zastosowanie, od czytników kodów kreskowych, aż po bardzo zaawansowane technologie wojskowe.

Polecamy również:

  • Emisja spontaniczna i emisja wymuszona

    Spontaniczna emisja promieniowania przez atom ma miejsce wówczas, gdy elektron w atomie przechodzi z jednego ze stanów wzbudzonych do stanu o niższej energii, np. do stanu podstawowego. Więcej »

  • Akcja laserowa

    Akcja laserowa może mieć miejsce tylko wtedy, gdy atomy substancji roboczej lasera posiadają co najmniej dwa poziomy wzbudzenia. Więcej »

  • Rodzaje i zastosowanie laserów

    Najważniejszym kryterium podziału laserów jest niewątpliwie rodzaj substancji roboczej wykorzystanej do ich budowy. Cząsteczki lub atomy budujące daną substancję posiadają ściśle określone wartości poziomów energetycznych, co decyduje o podstawowych parametrach światła wysyłanego przez laser. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');