Emisja spontaniczna i emisja wymuszona

Spontaniczna emisja promieniowania przez atom ma miejsce wówczas, gdy elektron w atomie przechodzi z jednego ze stanów wzbudzonych do stanu o niższej energii, np. do stanu podstawowego. Wartość energii jaka zostanie w tym przypadku wypromieniowana jest równa różnicy energii atomu pomiędzy stanem wzbudzonym (E2), a stanem podstawowym (E1). Energia fotonu jest liniową funkcją częstotliwości, stąd światło, które powstaje w wyniku emisji spontanicznej ma ściśle określoną częstotliwość. Jest ona równa:

\( \nu = \frac{E _{2}-E _{1} }{h } \)
 
gdzie:  h – stała Plancka.

 Rys.1. Schemat powstawania spontanicznej emisji promieniowania przez wzbudzony atom.

W przypadku emisji spontanicznej kierunek, w którym zostanie wysłany foton jest przypadkowy.

Drugim rodzajem emisji promieniowania przez atom jest emisja wymuszona. Zjawisko to ma miejsce wówczas, gdy do atomu, będącego w stanie wzbudzonym, wpada foton o energii równej energii wzbudzenia. Foton ten wymusza przejście elektronu w atomie do stanu podstawowego, co powoduje emisję drugiego fotonu o tej samej energii. Obydwa fotony mają tą samą częstotliwość i są zgodne w fazie. Oznacza to, że tworzą one spójną falę elektromagnetyczną, która może wymusić emisję promieniowania przez inne atomy, będące w tym samym stanie wzbudzonym.

 Rys.2. Schemat powstawania emisji wymuszonej.

Zjawisko emisji wymuszonej zostało odkryte w 1916 roku przez Alberta Einsteina i stanowi ono podstawę działania wszelkiego rodzaju laserów.

Polecamy również:

  • Akcja laserowa

    Akcja laserowa może mieć miejsce tylko wtedy, gdy atomy substancji roboczej lasera posiadają co najmniej dwa poziomy wzbudzenia. Więcej »

  • Rodzaje i zastosowanie laserów

    Najważniejszym kryterium podziału laserów jest niewątpliwie rodzaj substancji roboczej wykorzystanej do ich budowy. Cząsteczki lub atomy budujące daną substancję posiadają ściśle określone wartości poziomów energetycznych, co decyduje o podstawowych parametrach światła wysyłanego przez laser. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02