Ruch ładunku elektrycznego (q) w jednorodnym polu magnetycznym zdeterminowany jest przez działanie siły Lorentza (FL), która zależy m.in. od kąta (α) jaki tworzy wektor prędkości ładunku \(( \vec{v} )\) z wektorem indukcji pola magnetycznego \(( \vec{B} )\) :
\(F _{L} =qvBsin \alpha \)
Skutki działania siły Lorentza są różne dla trzech różnych wartości kąta α, dlatego poniżej zostaną omówione trzy przypadki ruchu ładunku w polu magnetycznym.
Przypadek 1.
Cząstka porusza się równolegle do wektora indukcji pola magnetycznego (α = 0° lub α = 180°).
Ponieważ wartość sinusa 0° oraz 180° jest równa zero, to również wartość siły Lorentza jest równa zero. Zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona ładunek musi się więc poruszać ruchem jednostajnym prostoliniowym, w kierunku zgodnym z wektorem indukcji pola magnetycznego.
Przypadek 2.
Cząstka porusza się w kierunku prostopadłym do wektora indukcji pola magnetycznego (α = 90°).
Wartość sinusa 90° wynosi 1, więc siła Lorentza w tym przypadku osiąga swoją maksymalną wartość równą: \(F _{L}=qvB \) i pełni ona rolę siły dośrodkowej (Fd), co powoduje, że ładunek porusza się ruchem jednostajnym po okręgu.
Porównując wartość siły dośrodkowej z wartością siły Lorentza otrzymamy:
\(F _{L}=F _{d} \)
\(qvB= \frac{mv ^{2} }{R} \)
\(qB= \frac{mv}{R} \)
Ponieważ prędkość w ruchu jednostajnym po okręgu jest równa \(v= \frac{2 \pi R}{T} \) , to:
\(qB= \frac{m2 \pi R}{R T } \) , więc:
\(T= \frac{2 \pi m}{qB} \)
gdzie: m – masa, T – okres obiegu.
Widać, że okres obiegu ładunku zależy jedynie od jego wartości, masy oraz zewnętrznego pola magnetycznego. Cząstki o tej samej masie i ładunku, poruszające się z różnymi prędkościami muszą więc mieć równe okresy obiegu, co oznacza, że promienie okręgów, po których się one poruszają, muszą być inne. Ponieważ \(qB= \frac{mv}{R} \) , to:
\(R= \frac{mv}{qB} \) .
Ponieważ związek pomiędzy częstotliwością, a okresem ruchu jest następujący \(f= \frac{1}{T} \) , to częstotliwość można wyrazić w postaci:
\(f= \frac{qB}{2 \pi m} \) - jest to tzw. częstotliwość cyklotronowa.
Przypadek 3.
Kąt jaki tworzy wektor prędkości z wektorem indukcji pola magnetycznego zawiera się w przedziale otwartym od 0° do 90°
W tym przypadku ładunek elektryczny porusza się po torze spiralnym, którego oś pokrywa się z kierunkiem pola magnetycznego. Jest to przykład ruchu złożonego z ruchów jednostajnego prostoliniowego z prędkością vx oraz ruchu jednostajnego po okręgu z prędkością vy.
Skok śruby (d) jest równy drodze jaką przebędzie ładunek elektryczny ruchem jednostajnym w czasie jednego okresu ruchu, więc:
\(d=v _{x} \cdot T\)
Ponieważ \(v _{x}=vcos \alpha \) oraz \(T= \frac{2 \pi m}{qB} \) , to:
\(d= \frac{2 \pi mv \cdot cos \alpha }{qB} \)