Paramagnetyzm


W przypadku atomów paramagnetyka, momenty magnetyczne związane z ruchami orbitalnym i spinowym elektronu nie równoważą się, więc atomy te posiadają własny niezerowy moment magnetyczny. Atomy w materiale paramagnetycznym są ułożone w sposób przypadkowy, więc ich momenty magnetyczne się znoszą i materiał taki nie może wykazywać własności magnetycznych.

Umieszczenie substancji paramagnetycznej w zewnętrznym polu magnetycznym powoduje ustawienie się momentów magnetycznych atomów w kierunku zgodnym z kierunkiem zewnętrznego pola, co z kolei sprawia, że paramagnetyk wytwarza własne, niezerowe pole magnetyczne. Usunięcie zewnętrznego pola magnetycznego powoduje zanik właściwości magnetycznych paramagnetyka, gdyż ruchy termiczne atomów niszczą ich magnetyczne uporządkowanie.

W przypadku gdy zewnętrzne pole magnetyczne jest polem niejednorodnym, materiał paramagnetyczny będzie przyciągany w kierunku, w którym zewnętrzne pole ma większą wartość.

Polecamy również:

  • Diamagnetyzm

    Elektrony w atomie wykonują dwa rodzaje ruchów tj. ruch obiegowy wokół jądra oraz ruch wirowy wokół własnej osi (tzw. spin). Ponieważ pojawienie się pola magnetycznego jest konsekwencją ruchu ładunków elektrycznych, to w atomie muszą występować dwa rodzaje momentów magnetycznych:... Więcej »

  • Ferromagnetyzm

    W przeciwieństwie do substancji diamagnetycznych i paramagnetycznych ferromagnetyki charakteryzują się silnymi i trwałymi właściwościami magnetycznymi. Jest to konsekwencją obecności obszarów, w których momenty magnetyczne atomów ferromagnetyka skierowane są w tą samą stronę. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33